Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, výstava, lyže, lyžování
Rainbow page separator

Ať to fičí aneb Novoměstsko, kolébka lyžování

Středa, 16. Leden 2013

at-to-fici-nmnm-kolebka-lyzovani-1-biatlon-vystava-3Nové Město na Moravě/Přípravy na 46. ročník IBU MS v biatlonu 2013 v Novém Městě na Moravě pomalu vrcholí a ani v Horáckém muzeu tomu není jinak. Pracovníci muzea připravili pro všechny fanoušky lyžování rozšíření stálých expozic o historii a vývoji lyžování o další bonus v podobě lyžařské výstavy s názvem „Ať to fičí aneb Novoměstsko, kolébka lyžování.“ A že to v muzeu skutečně fičí se můžete přesvědčit hned od dnešní deváté hodiny, kdy muzeum otevírá veřejnosti tuto novou výstavu.

at-to-fici-nmnm-kolebka-lyzovani-1-biatlon-vystava-4Hned ve vestibulu na Vás čeká ukázka lyží, ať už skokanských, běžeckých nebo turistických, ve kterých je samozřejmě zastoupena i domácí výroba Adolfa Slonka z Rokytna, prvního výrobce lyží na Novoměstsku, nebo bratrů Slonků z Nového Města na Moravě. Pro zájemce je nainstalován i stupeň vítězů, na kterém se můžete vyfotografovat jako úspěšný lyžařský závodník.

at-to-fici-nmnm-kolebka-lyzovani-1-biatlon-vystava-1V hlavním sále pak na Vás čekají trofeje prvních lyžařů na Novoměstsku a jejich výstroje. Dále pak plakáty Eduarda Hejzlara, profesora kreslení na novoměstské reálce, který jako první zobrazil lyžaře. Nejen filatelisty určitě potěší panely s exponáty Novoměšťáka Vlastimila Slonka st., jehož děda byl jedním z prvních výrobců lyží na Novoměstsku. Soubor Vlastimila Slonka, nazvaný Od novoměstského lyžování po olympijské klání, byl úspěšný na filatelistkých soutěžích v rámci olympijských her v Athénách a Pekingu. Aktuální výrobu lyží zastupuje lyžařská a snowboardová novoměstská výrobní společnost firma Sporten, a. s., která prezentuje svoji současnou produkci v celé šíři – běžky, sjezdové lyže, snowboardy nebo závodní speciály.

Výstavu můžete navštívit každý den od úterý do soboty od 9 do 16 hodin a v neděli pak od 9 do 13 hodin. V době konání IBU MS v biatlonu 2013 tj., od 7. do 17. února bude otevírací doba prodloužena.