Rainbow page separator

Borovice na skále nad zatopenou vesnicí soutěží o titul

Pondělí, 20. května 2019

Žďársko / Solitérní borovice, stará zhruba 350 let, která roste na skalnatém ostrohu levého břehu vírské přehrady u Dalečína v prostoru zatopené obce Chudobín, je jedním z dvanácti finalistů ankety Strom roku 2019 a jediným ze žďárského okresu. Společně s dalšími dřevinami bude od 17. června soutěžit o přízeň veřejnosti v on-line hlasování na webu www.stromroku.cz.
„Chudobínská borovice je dominantní a velmi estetický krajinný prvek. Je veřejnosti dobře známá nejen ze současnosti, ale i z doby před vybudováním přehradní nádrže. Váže se k ní pověst tradovaná obyvateli zaniklé obce Chudobín o čertu hrávajícím za nocí na skále u borovice na housle. Navrhovaný strom je velmi působivým důkazem vysoké odolnosti vůči extrémně variabilním klimatickým podmínkám i vůči vodohospodářské manipulaci s vodní hladinou v nádrži,“ uvedl Milan Peňáz, který strom do ankety přihlásil.
„Letos nově bude moci veřejnost podpořit své favority v on-line hlasování. Anketa potrvá až do 25. září,“ přiblížila koordinátorka soutěže Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. Vítězný Strom roku 2019 získá odborné arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru 2020.