Rainbow page separator

FEJETON: Dovolená s fakenews

Středa, 8. Srpen 2018

Nevím, jak u vás, ale u nás doma slovo DOVOLENÁ mění asi svůj význam. Nechci, aby to vypadalo, že si stěžuji, ale začínám mít malé podezření, že když se ta paní, co s ní bydlím, zeptá: „Na kdy máš o prázdninách napsanou dovolenou?“ myslí úplně něco jiného.

V minulém roce jsem posledních čtrnáct dní o prázdninách měl hlídat ten náš malý cirkus, ale přitom jsem stihl i vymalovat obývací pokoj. Ale znáte to, ono se řekne vymalovat! To musíte zajistit prostor pro uskladnění nábytku, vystěhování, odstranění staré malby, vymalování základní vrstvou, pak ještě dvěma, položení nové podlahy a následně zabudování elektroinstalace, nedej bože, když ještě naznáte, že i radiátor by si zasloužil nový vzhled. Nakonec musíte udělat předvánoční úklid, samozřejmě umýt okna, když už jste v tom, tak nejen z vnitřní strany, no a pak se konečně můžete nastěhovat zpátky.

Ale zpět k té záludné otázce. Nic netuše jsem odpověděl, že záleží na tom, kdy bude potřeba. A protože se mi to vloni docela asi povedlo, tak prý bych mohl v tom letos pokračovat. Nejstaršího jsme poslali na kurz přežití do severních Čech, takže prý mám v jeho pokoji volné pole působnosti. S odvahou sobě vlastní jsem se tedy do toho pustil a během čtyř dnů bylo hotovo. Uznávám, že ten pokoj je dvakrát menší a na vystěhování toho také moc nebylo. Ale když pak volal, že zatím přežil, a jen tak mimochodem pronesl větu: „Svoje věci si pak poskládám zpátky sám,“ s úlevou jsem si oddychl. Když teď sedím v tom vymalovaném a už i uklizeném pokojíku, tak přemýšlím, co odpovědět na tu záludnou otázku za rok. Přece jen máme v našem malém bytě ještě jeden pokoj.

A ještě jedna věc. Potkal jsem tuhle bývalého ředitele jedné žďárské základky, který už užívá zaslouženého důchodu, a ten se mě mezi řečí zeptal: „A co komunální politika? Sleduješ to ještě?“ Ta otázka je zcela nevinná a určitě nijak záludná, ale přece jen odpověď není nijak jednoduchá. Tedy takto. Samozřejmě, že sleduji, jak to ve Žďáře pytlíkují. Občas se mi i donesou nějaká infa typu jedna paní povídala či v Rádiu Jerevan říkali, i když dnes bychom měli spíše říci napsali na facebooku či v nějakém jiném pochybném internetovém médiu.

Někdy na jaře se u mě stavil opravit počítač jeden aktivní novinář z veřejnopravní televize, a tak jsem mu ukázal články v místním zpravodaji o tom, jak si to tam ti naši politici cenzurují. Jenom se usmál a povídal: „To už je folklor. Nejdříve to dělají modří červeným, a pak, když si to na radnici prohodí, tak to dělají červení modrým. To máš všude. Prostě radniční mediální koordinátore, zpívej píseň toho, kdo tě platí.“

V následné diskuzi, jestli to má nějaké řešení, jsme došli ke dvěma závěrům. Buď nemá radnice vydávat nic a pro informovanost občanů má využívat pouze na radnici nezávislá média, jako jsou Česká televize či Český rozhlas, nebo, když už chce nabídnout občanům nějaký informační servis, měl by ho zajišťovat nějaký důvěryhodný třetí subjekt, který bude dbát na vyváženost, korektnost a nebude závislý na tom, kdo zrovna sedí na starostenské židličce. Bohužel Žďár prý v tomto není žádnou výjimkou.

Ale naděje umírá poslední a na podzim jsou volby, třeba se v zástupech těch, co slibují, najde někdo odvážný a bouchne do stolu se zvoláním: „Už žádné fakenews!“
Martin Krob