Rainbow page separator

Hrob ruských vojáků bude přemístěn na nový hřbitov

Neděle, 12. dubna 2015

Hrob ruských vojáků bude přemístěn na nový hřbitov

Žďár nad Sázavou / Na sobotu 25. dubna je naplánováno přemístění hrobu sedmi sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování Žďáru, z areálu kostela na Zelené hoře na vedlejší nový hřbitov. Ceremoniálu se zúčastní jak zástupci ruského velvyslanectví, tak i pravoslavný a katolický duchovní. Souhlas ruské ambasády se podařilo získat už v loňském roce.
„Dohodli jsme se, že 70. výročí ukončení druhé světové války je vhodné datum k tomu, aby byly ostatky pietně uloženy na novém hřbitově,“ sdělil žďárský starosta Zdeněk Navrátil.
Náklady na přemístění ostatků vojáků a pomníku uhradí město, podle odhadu to bude více než padesát tisíc korun. V loňském roce radnice nechala vyměnit dvě desky na pomníku a ve spolupráci s ruským velvyslanectvím také opravit chyby ve jménech zemřelých, přičemž tyto úpravy vyšly na sedmdesát tisíc korun.
Přesun ostatků rudoarmějců souvisí s postupným vymísťováním hrobů od kostela, což bylo podmínkou jeho zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1994. Hroby se postupně přesouvají už od roku 1996.