Žďársko, zdarsko, aktuality, kvalita, vody, rybníky
Rainbow page separator

Hygienici již monitorují kvalitu vody v rybnících

Pátek, 10. Červen 2011

OLYMPUS DIGITAL CAMERAŽďársko/ Kvalitu vody v koupacích plochách na území okresu Žďár nad Sázavou již kvůli blížícímu se létu začali sledovat hygienici. Některé vodní nádrže a rybníky v regionu prošly pravidelných testováním dokonce už koncem května. A kvalita vody? Pilská nádrž na okraji okresního města má zatím vodu vhodnou ke koupání. Stejně je na tom největší rybník na Vysočině – Velké Dářko, rybník Sykovec na Novoměstsku a lom v Dolní Rožínce na Bystřicku.

U několika vodních ploch už ale pracovníci žďárské pobočky Krajské hygienické stanice zaznamenali mírné znečištění. V Domanínském rybníku a v Medlově jsou zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti vody, které by však u převážné většiny lidí neměly způsobit po vykoupání zdravotní potíže.

Další monitorované rybníky – Zuberský, Milovský nebo přírodní koupaliště v Sázavě mají jenom omezené užití – bylo v nich totiž zjištěno mírné vegetační zabarvení vody s náznaky rozvoje fytoplanktonu. To znamená, že lidé, kteří se v těchto vodních nádržích budou koupat, se vystavují mírně zvýšené pravděpodobnosti vzniku zdravotních problémů. U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout obtíže, proto hygienici doporučují se po koupání raději osprchovat. Další vodní plocha, která obvykle prochází testováním, je Skalský rybník. Ten je ale momentálně vypuštěný.

Oproti loňskému letnímu období letos do seznamu sledovaných nádrží přibyl takzvaný koupací biotop Šiklův mlýn. Jde o uměle vytvořenou vodní plochu ve westernovém městečku Šiklův mlýn, která je určena speciálně pro koupání lidí. V podstatě se jedná o dvě vodní nádrže, z nichž jedna slouží pouze pro čištění vody a koupání v ní je výslovně zakázáno. Na čistění vody se nepoužívají chemické přípravky, k odstraňování nežádoucích látek dochází pomocí přirozených biologických procesů působením mikroorganismů a vodních rostlin. Částečně je zde využito i mechanické filtrace přes křemičitý písek.