Rainbow page separator

I letos mohou lidé přispět na údržbu cenných podmáčených luk

Pátek, 17. Únor 2017

Sdružení krajina

Žďársko / Péči o zhruba 180 hektarů podmáčených luk v 52 lokalitách v loňském roce zajistilo Sdružení Krajina se sídlem v Počítkách na Žďársku. „Vlastními silami jsme pokosili asi třetinu z tohoto množství. O zbylé hektary se postarala řada živnostníků, brigádníků a dobrovolníků. Dlouhá léta se do práce snažíme zapojit místní obyvatele či spolky, kteří své okolí dobře znají a mají na něj vazbu, v mnoha případech by se dalo říci až citový vztah,“ uvedla Dagmar Papáčková ze Sdružení Krajina.
Letos bude financování péče o podmáčené louky složitější než dříve. „Ministerstvo životního prostředí výrazně snížilo množství peněz rozdělovaných mezi správy CHKO, a my se s tím musíme nějak vypořádat. V době klimatických výkyvů a stále déle trvajících suchých období jsou pro nás podmáčené louky důležitější než kdy předtím. Proto nechceme tyto vzácné a dlouhá léta obhospodařované louky nechat ladem a hledáme jiná řešení a možné zdroje financování,“ sdělila Papáčková. Ve žďárském okrese se velká část podmáčených luk, kde se po pravidelné údržbě opět objevily původní a dnes vzácné rostliny, nachází v CHKO Žďárské vrchy.
I nadále mohou zájemci na údržbu cenného kusu přírody finančně přispět, a to například symbolickým zakoupením podmáčené louky v rámci sbírky Stopa v krajině či pravidelným příspěvkem do Klubu dárců Sdružení Krajina.