Rainbow page separator

Jak ulevit od bolesti – výukou nových metod

Středa, 4. Březen 2020

Žďár nad Sázavou / Bolest a zranění pohybového aparátu lidského těla jsou stále větším problémem lidské populace. Neustále jsou vynalézány nové více či méně úspěšné metody jejího odstraňování.

Výuka v našem učebním oboru masér sleduje nové metody v úlevách od bolesti a jednou z možností je organizování vzdělávacích kurzů. Ve dnech 17. – 19. února 2020 proběhl na naší škole kurz tejpování a kurz svalových spoušťových bodů (trigger points). Oba kurzy zajišťovala Škola tejpování z Velkého Meziříčí pod vedením lektora Tomáše Nedomy.

Kurz tejpování má na naší škole už tradici a je u žáků velmi oblíbený, hlavně pro svoje jednoduché a praktické použití. Tato moderní metoda využívající lepení elastických pásek na kůži je dnes již velmi rozšířená, používá se při regeneraci, rehabilitaci a sportu. Zlepšuje léčebné procesy v tkáních a prodlužuje uvolňující účinek masáží.

Novinkou na naší škole byl kurz spoušťových bodů. Spoušťové body jsou nadměrně dráždivá místa ve svalech, které způsobují bolest a omezují pohyb. Tyto body jsou jednou z nejčastějších příčin bolesti. Mohou vznikat v jakýchkoliv svalech, ale nejčastěji se objevují ve svalech šíje a zad. Žáci se na kurzu seznámili s teorií vzniku spoušťových bodů a s faktory přispívajícími k jejich vzniku. Dále se dozvěděli, jak lze těmto bolestem předcházet a jak od nich ulevit. Prakticky si zkoušeli najít tato bolavá místa ve svalech. I na tomto kurzu se žáci dozvěděli mnoho nových zajímavých informací a rozšířili si svoje znalosti a dovednosti získané ve škole.
Díky erudovanému vedení obou kurzů si žáci uvědomili, že je třeba se otevírat novým poznatkům a metodám. Následným využíváním v praxi budou mít předpoklady stát se v oboru dobrými odborníky.

Mgr. Anita Zelená
učitelka odborného výcviku

Střední škola obchodní a služeb SČMSD, Žďár nad Sázavou s.r.o.