Jezírko Vápenice
Rainbow page separator

Jezírko Vápenice

Pondělí, 22. Červen 2009

Jezírko Vápenice

Jezero Vápenice vyniká čistou vodou a bohatým podvodním životem. Vzhledem k tomu, že se nachází jenom nedaleko Žďáru nad Sázavou, je častým cílem nejen turistů, ale i místních obyvatel, kteří sem vyrážejí na vycházky. K jezírku se snadno dostanou rovněž cyklisté nebo rodiny s kočárky. Tento skvost ukrytý v lesích se nachází přibližně tři kilometry od Žďáru a je hned několik možností, jak se k němu dostat. Zřejmě nejjednodušší je odstavit auto na velkém parkovišti u žďárské Pilské nádrže. Odtud pak stačí přejít hráz tohoto vodního díla, sledujíc červenou a zelenou turistickou značku, a vydat se na další cestu lesem. Po zhruba 1,5 kilometru dojdeme ke studánce Salvátorka, jež se nachází jen kousek od lesní cesty. Od upraveného pramene, kam místní často míří pro pitnou vodu, je to k jezírku Vápenice už jen kolem 1,5 kilometru, a to nejprve po zelené, posléze po žluté a zelené, a nakonec po žluté a modré značce.

Jaterník podléškaA jak jezírko vlastně vzniklo? Vápenice je nejčastěji spojovaná s pověstí o nešťastné lásce mladých milenců. Pán z nedalekého zámku měl podle legendy krásnou dceru Bohunku, a ta se zamilovala do pohledného myslivce Petra, který byl ve službách jejího otce. To se ale zámeckému pánu nelíbilo, kromě toho si už pro svoji dceru vyhlédl zámožného nápadníka z ciziny. Ten byl nejenom bohatý, ale i zlý, lakomý a navrch ještě ošklivý, takže se nebylo čemu divit, že dívka o něj nestála. Petr Bohunku přemlouval, aby spolu uprchli, ale dívka se bála otcovy pomsty. Odhodlala se až toho dne, kdy měl na zámek dorazit její bohatý nápadník na zásnuby. Dívka podle legendy čekala na Petra u okraje malé jeskyňky nad lomem, a protože myslivec dlouho nepřicházel, začala plakat. Její slzy stékaly do lomu, a protože plakala dlouho a usedavě, celý se jimi zaplnil. Vlny Bohunku uchopily a v tu chvíli se objevil Petr, který když uviděl, co se stalo, pro svoji milou skočil. Jakmile ji ale sevřel v náručí, voda je oba stáhla ke dnu, kde spolu prý odpočívají dodnes…

Jezírko Vápeníce - línVe skutečnosti jezírko Vápenice vzniklo zatopením starého vápencového lomu spodní vodou poté, co v něm začátkem 20. století skončila těžba krystalického vápence. V těsné blízkosti lomu stály kdysi dvě pece, v nichž se vápenec vypaloval na vápno. Jezero je podle průzkumu potápěčů hluboké 13,5 metru, jeho dno je pokryté bahnem. Stopy po těžbě jsou patrné i v okolí jezera. Na ploše asi 2,5 hektaru se nachází řada těžebních jam, hald hlušiny i odvalů.
Protože je jezírko Vápenice zastíněno stromy, voda v něm je celoročně studená a žije v ní množství různých organismů. Ve svitu slunce lze pod hladinou zahlédnout například velké ryby. Ty kdysi byly do jezírka uměle vysazeny, ale jelikož v něm neprobíhá žádný řízený chov, mají ryby často prapodivné až zdegenerované tvary. Ve Vápenici byl zaznamenán rovněž výskyt raka říčního.

Zpáteční cestu od jezírka lze absolvovat buď po stejně trase, nebo zvolit například putování dál po modré značce kolem rybníka Mikšovec až k soše Mamlase nad Žďárem. Následně se kolem usedlosti Starý Dvůr a rozcestí U Jordánku dostaneme, stále sledujíc modré značení, opět k Pilské nádrži. Tato zpáteční cesta je dlouhá cirka čtyři kilometry.

Kde: start i cíl ve Žďáře nad Sázavou
Typ: pro pěší i cyklisty
Délka: cca 6 km, trasu lze prodloužit
Náročnost: malá
Orientace v terénu: snadná, trasa je turisticky značena

Foto: www.dajc-naturephoto.com