Rainbow page separator

Kostel letos oslaví čtvrt století mezi prestižními památkami

Úterý, 5. Únor 2019

Žďár nad Sázavou / Pětadvacet let na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v letošním roce slaví žďárský poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, dílo ve stylu barokní gotiky významného stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela z let 1719–1722. Oslavy jubilea vyvrcholí v září, kdy se již tradičně konají Santiniho barokní slavnosti.
Areál na Zelené hoře je na seznamu světových kulturních památek UNESCO od roku 1994. V souvislosti se zapsáním památky bylo nutné vymístění hrobů z těsné blízkosti svatostánku, což bylo kompletně dokončeno v roce 2018. Vlastníkem unikátního architektonického díla se stal stát v roce 1953 a postupně do poutního kostela investoval zhruba devadesát milionů korun. Koncem srpna 2015 se v rámci církevních restitucí stal areál majetkem římskokatolické církve, přičemž správcem památky je žďárská „zámecká“ farnost.
Ročně kostel navštíví až třicet tisíc návštěvníků, nyní tam za podpory evropských fondů probíhají zásadní stavební úpravy. Projekt je zaměřen na obnovu exteriéru i interiéru, což zahrnuje například opravu fasády, oken a štukové výzdoby, zrestaurování mobiliáře, podlahy a osvětlení památky. Následně má být rovněž otevřena další návštěvnická trasa a nová expozice.