Rainbow page separator

Lektorka kurzů šití a pletení žďárského centra pro rodiče s dětmi Kopretina: „Jsem zvědavá, kdo příště donese nejdelší kus šály.“

Čtvrtek, 11. Únor 2016

rozhovor s lektorkou kurzů šití a pletení v ZR Kopretině

Žďárská Kopretina přichází s novým rokem s nabídkou kurzů šití či pletení veřejnosti. Tyto programy se setkávají s velmi kladným ohlasem zejména u maminek na mateřské a rodičovské dovolené. Právě probíhající kurzy nebudou tedy posledními, naopak. Kopretina již vypisuje další termíny. Lektorku těchto kurzů Marii Uttendorfskou, DiS. jsme oslovili s několika dotazy šitými přímo na míru této kopretinové aktivitě.

Marie UttendorfskáMarie, dnešní doba přináší mnoho dovedností jako je práce s počítačem, chytrými telefony, tablety. Málokdo však umí pracovat s jehlicemi nebo šicím strojem. Jak se ve vaší hlavě zrodila myšlenka zrealizovat tyto kurzy?
Jako poměrně protřelý lektor i návštěvník rukodělných kurzů a dílen jsem poslední dobou vyhledávala hlavně kurzy, při kterých se lze naučit nejen něco pro potěchu oka, ale hlavně něco, co bude užitečné, k čemu se budu moci stále vracet. Řada absolventů například kurzů keramiky mi určitě dosvědčí, že po nějaké době všichni začnou řešit ono pověstné Nerudovo „kam s tím“.
Vzhledem k tomu, že jsem absolvent střední průmyslové školy textilní, oboru textilní výtvarnictví, tu a tam mne navštívil někdo se zkrácením kalhot či výměnou zipu. Hlavně maminky menších dětí často řešily různé úpravy a opravy dětského oblečení a já jsem upřímně dost často žasla nad cenou služeb u krejčové či švadleny.

A jak vaše cesta pokračovala od nápadu k realizaci?
Po nějakém čase se mi podařilo dát dohromady metodiku k prvnímu kurzu šití na stroji pro Kopretinu. Mou vizí bylo dát šanci „nepolíbeným“ zájemkyním o šití, tedy vytvořit malou skupinu, kde bude prostor se věnovat podrobně všemu od základů. Naučit se bezpečně zacházet se strojem, nebát se jeho seřizování, využívání všech funkcí. Po vydání prvního letáku s informacemi o kurzu bylo plno během několika hodin. U většiny začátečnic je důležité motivovat k překonání strachu před prvním střihnutím do látky. Mám radost, že se nápad vydařil. V současnosti začíná druhý kurz pro začátečníky a na březen plánujeme kurz pokračovací.

Jaká je náplň vašich šicích kurzů? Co se účastníci naučí nového?
Kurz pro začátečníky má celkem čtyři lekce. Každá lekce obsahuje část teoretickou, kde se bavíme o materiálech, technickém provedení výrobku, stříhání a polohování střihu či samotné práci se strojem. Závěrem první lekce je potah na polštář, druhá lekce končí dětským nákrčníkem či kojeneckou rukavicí, třetí kuchyňskou chňapkou a celý kurz zakončujeme drobným projektem dle vlastního návrhu v podobě tašky, jednoduché sukýnky nebo kalhot.

O šití už představu máme. A jak se zrodil nápad na otevření kurzu s názvem Pletení s ovčí babičkou?
Loni v červnu jsme při dětském dnu tvořili ve výtvarné dílničce zvířátko z bambule. Samotnou mě zarazilo, z kolika úst rodičů jsem slyšela: „Jé, to jsem nikdy nedělal/a!“ Několikrát jsme zavedli řeč na ruční pletení. Většina žen kolem třicítky zmiňovala, že se se základy pletení setkala někde na základní škole, ale pak už to nikdy vlastně ani nezkoušela. Mě osobně pletení chytlo také až po narození dětí, kdy jsem začala zjišťovat, že pletení není už jen o kousavých svetrech, že se dnes dá vybírat ze široké škály moderních materiálu jako je recyklovaná bavlna či bambus. A pokud kvalitní materiál spojíte s inspirací, kterou díky internetu není těžké najít, dokonalý výsledek je zaručen.

Kurz neprobíhá v prostorách centra Kopretina, ale ve žďárské kavárně. Osvědčilo se toto setkání umístěné přímo očím veřejnosti?
Ano, je to tak, sedět v Kopretině a štrikovat mi přišlo poněkud fádní. Vyrazily jsme proto oplétat místní kavárnu U bílé kočky a černého psa. První lekce proběhla začátkem února a byla velmi úspěšná. Jsem zvědavá, kdo za čtrnáct dní přinese největší kus svetru či šály.

Děkuji za rozhovor. Lenka Šustrová

Přihlásit se na kurz šití či pletení nebo se jen informovat o aktuální nabídce lze na telefonním čísle: 731 130 775 nebo na emailu kopretina1@zdar.charita.cz

Foto: Archiv Marie Uttendorské (její foto) a archiv Kopretiny