Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Šimánek, Nový Zéland
Rainbow page separator

Leoš Šimánek představí Nový Zéland

Pondělí, 17. Říjen 2011

Žďár nad Sázavou / Leoš Šimánek přijede ve středu 19.10.2011 do Žďáru nad Sázavou, aby ve žďárském kinu Vysočina promítl velkoplošnou panoramatickou live-diashow se sedmi projektory.

leos-simanek-novy-zeland-3 leos-simanek-novy-zeland-4NOVÝ ZÉLAND – Zimní putování po ostrovech přírodních superlativů – tak zní název jeho poslední diashow.

Popis cesty LEOŠE,  LENKY, JAKUBA A  VERONIKY ŠIMÁNKOVÝCH po NOVÉM ZÉLANDU

Úmyslně jsme k protinožcům vyrazili v červnu, červenci a srpnu, kdy na opačné straně zeměkoule panuje zimní období – v této době je Nový Zéland nejfotogeničtější. Od věčně zeleného pobřeží se na Jižním ostrově vypínají sněhem pokryté velehory. Jen málokde na světě se může vidět něco podobného a jen málokdo ostrov takto zná! A další přednost: v zimě se na Nový Zéland oproti létu vydává jen málo turistů a tak jsme zažili klid a pohodu v jinak hodně navštěvovaných místech.
Vidět všechny přírodní krásy a unikáty Nového Zélandu vyžaduje spoustu času. Podařilo se však Jakubovi a Veronice o měsíc prodloužit jejich letní prázdniny, čímž byl tento problém vyřešen.
Každý z nás měl napakované dva velké lodní pytle, kde nesměla chybět výbava ke stanování ani horolezecká výsbroj. Těchto osm ohromných zavazadel se nevešlo ani do toho největšího osobního auta, a proto jsme si po příletu do Aucklandu zapůjčili kempinkový vůz. V horách jsme několikrát našli příhodné tábořiště, na kterém ale ležel hluboký sníh. Náš kempr, jak jsme automobilu říkali, nám takto nejednou ušetřil nepříjemnou noc ve stanech – lepší vozidlo si pro takovou cestu vůbec neumím představit.

Při sestavování diashow jsem se držel mé stejnojmenné knihy. Pořad sestává ze dvou polovin, dohromady z devíti následujících kapitol:

 • SEVER SEVERNÍHO OSTROVA: Na koních pískovými dunami a po plážích Jellicoe Channel – pobřeží Tichého oceánu.
 • POLOOSTROV COROMANDEL: S ruksaky na zádech do zátoky Fantail Bay a Cathedral
  Cove – z krásné do ještě krásnější.
 • GEOTERMÁLNÍ OBLASTI U JEZERA ROTORUA: V kraji sopek, gejzírů a horkých jezer.
 • NÁRODNÍ PARKY WHANGANUI A TONGARIRO: Na kánoích ledovými peřejemi řeky Whanganui a na lyžích ze svahů Mount Ruapehu, nejvyšší sopky Nového Zélandu.
 • NÁRODNÍ PARK ABELA TASMANA: V kajacích po moři – zimní plavba podél Tasmanova zálivu.
 • PACIFICKÉ POBŘEŽÍ JIŽNÍHO OSTROVA: Na poloostrov Kaikoura za lachtany a k přírodnímu divu Moeraki Boulders – kulovitým balvanům.
 • NÁRODNÍ PARKY PAPAROA A WESTLAND: K světoznámým skalním formacím Pancake Rocks a ledovcovým splazům Franz Josef a Fox Glacier.
 • NÁRODNÍ PARK AORAKI / MOUNT COOK: Ve vánici pod horu Cook. Túra k ledovci Hooker – v létě procházkou, v zimě dobrodružstvím.
 • NÁRODNÍ PARK FIORLAND: K jezeru Wakatipu a dál do fjordu Milford Sound k Mitre Peak – nejkrásnější hoře Oceánie.

Na závěr diashow jsem použil letecké záběry fjordu Milford Sound, okolních hor a místa, kde se před lety točil jeden z nejznámějších velkofilmů – Pán prstenů. Snad nikde jinde na Zemi se nedá zažít úchvatnější scenérie!

Více o autorovi, jeho knihách a diashow najdete na internetových stránkách:www.leossimanek.cz.