Rainbow page separator

Letos v kraji přišel o život jeden cyklista, bylo to ve Žďáře

Pondělí, 10. Červen 2019

Vysočina / Od začátku roku do konce května šetřili policisté v kraji celkem 29 dopravních nehod, na nichž měli účast cyklisté. Při nich byla jedna osoba usmrcena a 26 cyklistů utrpělo lehce zranění. Nejvíce nehod se událo ve žďárském okrese, a to i dosud jediná letošní s tragickým koncem. Stala se 30. května v ulici Jihlavská ve Žďáře.
„Devadesátiletý cyklista jel po místní komunikaci ulice Chelčického směrem ke křižovatce silnice II/353, přičemž v prostoru křižovatky nedal přednost v jízdě dvaatřicetiletému řidiči nákladního vozidla jedoucího po hlavní silnici. Při nehodě došlo k těžkému zranění cyklisty, který byl letecky transportován do nemocničního zařízení, kde následkům zranění podlehl,“ připomněl Martin Hron z oddělení tisku a prevence krajského policejního ředitelství. U řidiče nákladního auta provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem, u cyklisty nařídili odběr biologického materiálu.
Bezpečnost cyklistů se řadí mezi priority vysočinských dopravních policistů, a proto budou pokračovat různé dopravně-bezpečnostní akce. V případě zjištěných přestupků musí všichni účastníci provozu počítat s příslušnými sankcemi.
Cyklisté nezřídka nejsou dostatečně osvětleni a nepoužívají reflexní prvky. „Jsou pak rizikem nejen sami pro sebe, ale především pro ostatní řidiče, kteří cyklistu na silnici spatří na poslední chvíli, kdy už bývá často velice obtížně dokázat na situaci adekvátně zareagovat,“ připomněl Martin Hron.
S výbavou kola také souvisí vybavení cyklisty, přičemž ti mladší do 18 let věku musí použít přilbu. Policisté se taktéž setkávají s cyklisty pod vlivem alkoholu. „Za tento přestupek může být ve správním řízení uložena pokuta až do výše 50 tisíc korun,“ dodal Hron.