Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Vetelská, soustava, návěstník
Rainbow page separator

Město chce mít další rybník ve Vetelské soustavě

Pátek, 30. Září 2011

Žďár nad Sázavou/ O vlastnictví dalšího rybníku v současné době usilují ve Žďáře nad Sázavou. Jedná se o vodní plochu s názvem Návesník Vetla, která se nachází kousek za městem v takzvané Vetelské soustavě rybníků. Tam Žďárští vlastní již několik nádrží. K tomu, že by si město rybník pronajalo a později také rádo zakoupilo, je přivedla lesní cesta, která k vodní ploše vede. „Je opravdu hodně rozježděná a ve zdevastovaném stavu. Nevede navíc jenom k Návesníku Vetle, ale i k dalším rybníkům. A my si nepředstavujeme, aby takto bylo s naším majetkem nakládáno,“ zdůraznila žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. Město proto oslovilo majitele nádrže Návesník Vetla – Lesní družstvo obcí Přibyslav. To rybník v současné době pronajímá soukromníkovi.
„Družstvo, jehož jsme také členy, se nabídlo, že nám na rekonstrukci poničené komunikace něco přispěje. My jsme ale nakonec přišli s jinou variantou,“ uvedla Dagmar Zvěřinová. Vedení okresního města se shodlo, že by bylo nejlepší si rybník rovnou pronajmout. Lesní cesta by pak byla na náklady města opravena. A Žďárští by tak získali nejenom další vodní nádrž ve Vetelské soustavě, ale i kontrolu nad tím, kdo po komunikaci vlastně jezdí.
Nyní však musejí ve Žďáře vyčkat, až dostane výpověď dosavadní nájemce. Poté chce mít město Návestlík Vetlu nějaký čas pronajatý, a to za zhruba čtyřicet tisíc korun ročně. „Netajíme se samozřejmě ani s tím, že v budoucnu chceme rybník získat do svého majetku. Tuto možnost ale prozatím majitel blíže projednávat nechce. Nejprve se bude řešit pronájem, časem potom případná koupě,“ dodala žďárská starostka.