Žďár nad Sázavou, aktuality, sgrafity
Rainbow page separator

Město přispěje na zachování sgrafit

Pondělí, 26. Srpen 2013

lunety-sgrafita-brodska-zdar-nad-sazavou-stalingradŽďár nad Sázavou / K udělení dalšího finančního příspěvku na zachování sgrafit a lunet na některých domech v sídlišti Stalingrad se rozhodla žďárská radnice. V minulosti už peníze k žadatelům putovaly dvakrát, nyní se jedná o podporu ve výši pětadvaceti tisíc korun.

Zástupci radnice mají zájem zajímavé zdobné prvky na domech v sídlišti z 50. a 60. let minulého století zachovat. Proto jsou ochotni jejich majitelům, kteří objekty nechávají zateplit, finančně přispět na nákladnější postupy při rekonstrukci fasád, jež jsou pro zachování původních zdobných prvků nutné. „Revitalizace sgrafit se nyní týká domů čísel 1911 až 1915 v Brodské ulici, příspěvek už schválili radní,“ uvedla starostka Žďáru Dagmar Zvěřinová s tím, že se jedná o peníze z rozpočtové rezervy.

Výzdoba byla už dříve s pomocí podpory žďárské radnice zachována na dvou domech – v Brodské a v Okružní ulici, kde o to měli obyvatelé zájem.
Řada jiných sgrafit ale zmizela pod novými fasádami. „Škoda, že se další prvky nepodařilo zachránit. Sídliště je architektonicky i urbanisticky cenné, protože zachycuje stavební styl určité doby,“ dodal žďárský místostarosta Ladislav Bárta.