Rainbow page separator

Město prodlouží splatnost nájemného a odloží navýšení cen

Pondělí, 13. Duben 2020

Žďár nad Sázavou / O odložení splatnosti nájmů městských prostor sloužících k podnikání o tři měsíce rozhodli žďárští radní. Navíc se nájmy v době od 1. července do 30. června příštího roku nebudou zvyšovat. Na úlevy mají nárok všichni podnikatelé, kteří museli v důsledku šíření koronaviru uzavřít své provozy. Ostatní podnikatelé musejí prokázat vzniklou újmu.
„Problém je, že podnikatelé nemají příjmy, ale zároveň by měli platit energie, nájmy, poplatky, závazky bankám nebo dodavatelům. Ovšem nelze platit něco, když nemáte z čeho. Odklad nájmů je tedy prvním krokem, jak podnikatelům pomoci. Věřím, že jim to nyní pomůže. Tím zároveň získáme čas, abychom vyhodnotili kroky další podpory, až se život vrátí do normálních kolejí. Na stole je úplné nebo částečné odpuštění nájmů. Teď ale ještě není zřejmé, co přinesou nacházející týdny krize a jaké budou mít dopady,“ vyjádřil se žďárský starosta Martin Mrkos.
Dalším opatřením v současné situaci je zmrazení nájmů v městských prostorách od 1. července na dvanáct měsíců, tedy do 30. června 2021. V praxi to znamená, že se nájmy nebudou zvyšovat o inflaci stanovenou Českým statistickým úřadem ve výši 2,8 procenta.