Rainbow page separator

Miminka ohlídají nové monitory dechu, složily se na ně firmy

Neděle, 25. Duben 2021

Nové Město na Moravě / Třináct nových monitorů dechu má k dispozici novorozenecké oddělení novoměstské nemocnice. Dar v hodnotě 26 tisíc korun nemocnici předala Nadace Křižovatka. „Přístroje byly zakoupeny z finančních darů od společností SATT, EFKO-karton, ENVIREX, KOMFI a Podlahy Kasal,“ uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková. „Hlavní činností Nadace Křižovatka je zprostředkování monitorů dechu pro miminka mezi dárcem a nemocnicí. Oslovujeme firmy, instituce či společnosti, které jsou regionálně blízké obdarovávané nemocnici nebo je s ní pojí osobní příběh z jejich vlastního rodičovství či setkání se syndromem náhlého úmrtí kojenců. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v 70 nemocnicích v celé republice,“ popsala ředitelka Nadace Křižovatka Štěpánka Pokorníková.
Za 25 let existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení nemocnic více než 9 500 monitory dechu v celkové hodnotě 36 milionů korun. Monitor hlídá nejen zástavu dechu, ale i jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.
Novoměstská nemocnice s nadací spolupracuje už 16 let. „Všechny novorozené děti v naší nemocnici jsou díky této spolupráci monitorovány. K dispozici máme dostatečný počet monitorů dechu, které můžeme rodičům půjčit domů pro první měsíce života jejich děťátka,“ přiblížila vrchní sestra dětského oddělení Soňa Svatoňová.