Rainbow page separator

Na cenu města jsou letos nominovaní jednotlivci i kolektivy

Středa, 17. Únor 2021

Žďár nad Sázavou / Celkem čtyři jednotlivci a dva kolektivy aspirují na Cenu města Žďáru nad Sázavou. Tu mohou získat obyvatelé za významné zásluhy v oblastech kultury, sportu, vzdělávání, vědy a ve veřejném životě či za mimořádné činy spojené s osobním hrdinstvím, které znamenaly záchranu života a zdraví občanů města.
Veronika Mácová Mahelová, Jitka Přidálková a Iva Sobotková byly nominovány za loňský projekt Rouškovník, kdy začaly šít v té době nedostatkové roušky a rozdávat je lidem. Emílie Benešová se dostala mezi nominované na cenu města za své dlouholeté zásluhy při rozvoji sportovního a kulturního života ve Žďáře, Jiří Šustr coby zakladatel sportovní Žďárské ligy mistrů. Nominováni byli také spisovatel Zdeněk Vyhlídal a někdejší reportérka Československého rozhlasu Irena Holoubková, která se svým manželem v srpnu 1968 vysílala informace o okupačním dění. Na udělení ceny města jsou navrženi rovněž žďárští „zámečtí“ hasiči, kteří se ve své činnosti aktivně angažují už od roku 1886.
Cena města Žďáru nad Sázavou je udělována od roku 2016. Jako první ji obdržela za své zásluhy v oblasti sportu rychlobruslařka Martina Sáblíková, druhou získala v roce 2017 Jaroslava Doležalová, která v době druhé světové války ukrývala židovskou holčičku. Třetím oceněným se stal zakladatel žďárského pěveckého sboru Žďáráček – sbormistr a pedagog Jiří Libra, předloni šlo o fotografa Viléma Frendla, oceněného in memoriam, který mimo jiné půl století dokumentoval proměny Žďáru. Loni cenu obdržel běžec a maratonec Alois Bradáč.

ilustrační foto