Rainbow page separator

Na Metodce se turisté zapisují do deníku

Úterý, 6. Listopad 2012

Novoměstsko / Na kopec Metodka, který se nachází 788 metrů nad mořem, se výletníci dostanou například po žluté turistické značce z nedaleké obce Odranec na Novoměstsku. Na kopci poblíž Koníkova a Roženeckých Pasek se rovněž nachází památník odbojové činnosti za metodka-vlci-kamen-5II. světové války, který byl odhalen v květnu roku 1975. V okolí kdysi operovaly partyzánské skupiny Dr. Miroslav Tyrš a Jermak.

Z Metodky je za dobrých klimatických podmínek krásný rozhled, a to nejenom po nejbližším okolí. Severně je například vidět vrchol Prosička, vlevo od něj pak Buchtův kopec ve výšce 807 metrů nad mořem, na kterém je umístěna navigační věž. Jihozápadním směrem leží Sněžné, na západě jsou zřetelné skály Dráteničky (Drátník), pod nimiž se nachází obec Blatiny. Viditelné jsou také lesy kolem Devíti skal a na jihu se táhne les s vrcholem Pohledecké skály v nadmořské výšce 812 metrů.

Na Metodce je umístěna také schránka, která obsahuje vrcholový deník. Do toho zapisují svoje dojmy turisté, kteří se do těchto míst dostanou. Správcem schránky je obec Věcov, ke které patří vesnice roztroušené po okolí – Roženecké Paseky, Koníkov, Odranec, Míchov a Jimramovské Pavlovice.

metodka-vlci-kamen-3Z Metodky je možné po žluté značce dále pokračovat přes Český les a Koníkovské polesí, kde pak žlutou vystřídá modrá značka, která vede zpět do Odrance. V Koníkovském polesí se ale „na žluté“ nachází i další zajímavost, kterou je takzvaný Vlčí kámen – památník posledního vlka zastřeleného v Čechách.

K této události došlo začátkem roku 1830 a na pomníčku doslovně stojí: Zde byl dne 2. ledna 1830 zastřelen revírníkem V. Marzikem ze Stříteže vlk, který vážil 88 funtů a jest na hradě Pernštejně vycpán. Tolik historický nápis. Pro zajímavost je ještě možné podotknout, že onen poslední vlk vážil necelého půl metráku (1 pfund = 560,06 gramů). Následně byl vycpán a vystavován na Pernštejně až do roku 1986, kdy byl z důvodu poškození uložen do depozitáře. Návštěvníci hradu mohou nyní obdivovat jenom rozměrný obraz vlka, a to i s německým popisem jeho konce. Na plátně však zvíře vypadá daleko krvelačněji a rozměrněji, než tomu je ve skutečnosti.

??????????????????????K památníčku je možné se jednoduše dostat nejenom ve směru od Metodky a z opačné strany žluté značky od Zubří, ale například i z nedaleké Bystřice nad Pernštejnem. A to po Pražské cyklostezce, která vede přes obce Domanín, Bohuňov a Lísek. Za Lískem pak trasa pokračuje kolem kolonie Marie, kde kdesi žili chudí lesní dělníci, a potom se stáčí směrem ke Koníkovu. V okamžiku, kdy cyklostezku přetne žlutá turistická značka, je třeba společně s ní zabočit vlevo do lesa a zanedlouho se na malé mýtince objeví Vlčí kámen.

Jinou variantou výšlapů kolem Metodky je Naučná stezka Metodka. Ta má 15 zastavení a je dlouhá 3,5 kilometru. Jejími výchozími body jsou zastavení v Koníkově a v Odranci; i z naučné stezky se dá v případě zájmu odbočit „na žlutou“ a dostat se až na vrchol Metodky. Na naučnou stezku se bez problémů dostanou i cyklisté či rodiče s dětskými kočárky.