Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, údržba, stop
Rainbow page separator

Na Novoměstsku mohou lyžaři přispět na údržbu stop

Středa, 31. Říjen 2012

lyzarsky-okruhNové Město na Moravě / Tři roky potrvá veřejná sbírka, kterou vyhlásil Mikroregion Novoměstsko, na údržbu tamních lyžařských stop.Podle Jaroslavy Šmídkové z novoměstského informačního centra na údržbu lyžařských stop, kterých se v regionu strojově udržuje na sto kilometrů, padne ročně dvě stě až čtyři sta tisíc korun. Peníze pocházejí z rozpočtu Nového Města na Moravě a některých obcí. V posledních letech na údržbu běžeckých tratí přispívají i někteří hoteliéři, jež z turistického ruchu profitují, letos dohromady věnovali asi dvacet tisíc korun. Náklady na kilometr rolbou upravené trasy se pohybují kolem 240 korun.

Běžkaři, jež na Novoměstsku využívají upravované stopy, by se dobrovolnému příspěvku nebránili. „Lyžaři říkají, že by rádi přispěli nějakou jednoduchou formou,“ uvedla Jaroslava Šmídková. Proto byl k tomuto účelu zřízen speciální účet, podrobnosti uvádí web Nového Města na Moravě, informace budou uvedeny i na šesti desítkách rozcestníků, které se v okolí běžeckých stop na Novoměstsku nacházejí.

Podporu tohoto způsobu zimního sportovního vyžití zamýšlí i Kraj Vysočina prostřednictvím grantového programu, který připravuje. V posledních dvou letech konkrétně na Novoměstsku kraj přispěl především na infrastrukturu spojenou s běžeckým sportem, a to v souvislosti se světovým pohárem a nadcházejícím mistrovstvím světa v biatlonu.