Kašna
Rainbow page separator

Nová kašna už stojí na svém místě

Sobota, 4. října 2014

Nová kašna, nám. Republiky Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Žulová kašna ve tvaru více než desetitunové mísy s motivy pěti pramenů vysočinských řek už dominuje rekonstruovanému náměstí Republiky. Vyrobena byla v lomu v Mrákotíně u Telče a následně převezena do Žďáru.
V kašně, která město vyjde na přibližně dva miliony korun, budou chrlit vodu velké trysky uprostřed i malé po obvodu, a to s různou intenzitou a načasováním. Umělecké dílo zhotovil akademický sochař Jiří Plieštik se spolupracovníky, kašnu ještě čeká vyvrtání odtokových otvorů a další úpravy. Poté, co bude po rekonstrukci náměstí zprovozněna, je počítáno i s jejím nočním nasvícením.
Rekonstrukce žďárského náměstí má být hotova na jaře, práce ale budou dokončeny dříve. „Do konce října by mělo být hotovo předláždění náměstí, pak se začne osazovat mobiliář,“ sdělila žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.
Kromě kašny se výrazným prvkem náměstí stane i časová osa mezi morovým sloupem a Starou radnicí. Tu bude tvořit šest do dlažby zapuštěných desek z bronzu s nejvýznamnějšími letopočty v historii města. Kromě předláždění a přestavěných parkovišť na náměstí přibudou lavičky, zeleň či například zvonkohra na nároží Staré radnice.