Rainbow page separator

Nové Město získalo Zlatou lyži od syna slavného závodníka

Pátek, 29. Říjen 2021

Nové Město na Moravě / Jako dar městu nabídl Vladimír Kosour Zlatou lyži – cenu proslaveného závodu Zlatá lyže Českomoravské vysočiny, který se ve městě poprvé uskutečnil v roce 1934. Získal ji po svém otci Bohumilu Kosourovi, jenž v tomto závodě zvítězil v letech 1939, 1940, 1941, 1942 a 1949. Městu ji věnoval jako připomínku slavného závodu a svého otce. Putovní ocenění bylo určeno pro vítěze sdruženého závodu a jeho trvalým držitelem se stal ten závodník, který zvítězil v závodu třikrát po sobě nebo pětkrát celkem.
V příštím roce by se měla v Horáckém muzeu s Vladimírem Kosourem uskutečnit beseda o jeho otci a lyžování na Novoměstsku obecně. Rok 2022 hodlá novoměstská radnice zasvětit právě lyžařům a lyžování.
Cenou Zlaté lyže Českomoravské vrchoviny jakožto jednoho z nejstarších a nejvýznamnějších lyžařských závodů v České republice byla devatenáct centimetrů dlouhá lyže ze zlata, kterou kdysi za deset dukátů nechal zhotovit jednatel Svazu lyžařů Josef Jílek. První start legendárního závodu se uskutečnil ve dnech 6. a 7. ledna 1934 od turistické chaty na vrcholu novoměstského Harusova kopce. Dřevěná chata se do dnešní doby nedochovala, v září 1942 vzala za své při požáru. Dnes je na Harusově kopci sjezdovka a jak významná běžecká klání, tak i mezinárodní závody v biatlonu se konají v nedaleké Vysočina Areně.