Rainbow page separator

Novoměstská nemocnice oční a ORL pohotovost nenabízí

Neděle, 12. Srpen 2018

Nové Město na Moravě / Do Jihlavy namísto na urgentní příjem novoměstské nemocnice se musejí vypravit pacienti s náhlými problémy s očima či otorhinolaryngologickými (ORL) potížemi. Ve Městě příslušní specialisté na pohotovosti neslouží. „Zánět spojivek či akutní bolest ucha po návratu z dovolené, to jsou potíže, se kterými si lékaři na urgentním příjmu v novoměstské nemocnici poradí, avšak s něčím složitějším je to horší. Cizí těleso v oku či jeho úraz ošetřit nemohou. Pohotovost už v nemocnici neslouží lékaři ORL ani oční specialisté,“ potvrdila mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková s tím, že pacienti tak v případě potřeby musí zamířit do jihlavské nemocnice, která tuto pohotovost zajišťuje.
Dodala, že lůžkové části oddělení ORL i očního byly v novoměstské nemocnici zrušeny před několika lety, avšak pacienti s problémy patřícími do těchto oborů na urgentní příjem stále jezdí. „Lůžková část ORL v nemocnici nefunguje už deset let, oční oddělení nedisponuje lůžky tři roky. Není v naši moci zajistit v těchto oborech pohotovost. Pokud se pacient dostaví v době, kdy nejsou v provozu ambulance a problém opravdu žádá odborníka, ošetření poskytnout zkrátka nemůžeme,“ upřesnila mluvčí. Týdně se na urgentním příjmu novoměstské nemocnice s potížemi, které ošetřují oční a ORL lékaři, objeví kolem pěti pacientů.
„Se zánětem spojivek si poradíme, zvládneme vytáhnout třeba i nějaký předmět z ucha. Pokud ale dorazí pacient s předmětem v oku nebo po nějakém úrazu oka, například po úderu tenisovým či florbalovým míčkem, kdy je nutné změřit nitrooční tlak, musíme ho odkázat na odborníka,“ upozornila vedoucí lékařka urgentního příjmu nemocnice v Novém Městě Karolína Brodinová.