Žďárské vrchy, aktuality, skály, odlesnění
Rainbow page separator

O odkrytí skal se bude diskutovat v září

Úterý, 13. Srpen 2013

devet-skal_-225x300Žďárské vrchy / Zatím většina respondentů v internetové anketě na stránkách Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy je pro to, aby došlo k odlesnění některých skalních dominant v lokalitě Žďárských vrchů, a to v okruhu třiceti až padesáti metrů.Ochranáři chtějí vyvolat co nejširší diskusi veřejnosti, než se na toto téma uskuteční první otevřené setkání s odborníky. K tomu dojde 24. září v Křižánkách.

Skalní vrcholy ke Žďárským vrchům neodmyslitelně patří, ještě v první polovině minulého století to byly na dálku viditelné dominanty v okolní krajině. Postupem let zmizely v nejčastěji smrkových porostech, případně v náletových dřevinách.

Odlesnění některých vrcholů by neskýtalo výhradně zatraktivnění krajiny pro turisty. Ochranáři si od záměru slibují například i to, že by se v lokalitě mohl znovu usídlit vzácný a chráněný sokol stěhovavý.

Souhlasit se záměrem částečného odlesnění skal by samozřejmě museli i vlastníci dotčených lesů. Těmi jsou převážně Lesy ČR, které by v případě souhlasu čekala změna plánů péče a členění dotčených lesních pozemků při obnově lesního hospodářského plánu.