Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, koroptve, monitoring
Rainbow page separator

Ochranáři hledají pomocníky při monitoringu koroptví

Sobota, 29. Prosinec 2012

Žďár nad Sázavou / K monitoringu koroptví, který se v nadcházející zimní sezoně uskuteční v celé republice, se přidali ochranáři ze žďárské Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Nenápadní šedohnědí ptáci se totiž z přírody začali v posledních letech rychle vytrácet. „Přivítáme každou informaci o výskytu koroptví, není nutná jejich fotografie, stačí zatelefonovat nebo poslat e-mail s údaji o jejich výskytu. To znamená místo, kde byly pozorovány, den a hodina a také počet kusů,“ informoval Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Největším nepřítelem koroptví je člověk, neboť rozvojem zemědělské průmyslové výroby likviduje jejich přirozené prostředí. Ptákům nesvědčí průmyslová hnojiva či chemické postřiky, kterými jsou pole ošetřována. Mláďat koroptví se líhne méně a musejí bojovat s nepřízní životního prostředí.

V zimě se plaché koroptve kvůli nedostatku přirozené potravy stěhují blíže k lidským příbytkům, a proto se zvyšuje šance jejich hejno zahlédnout. Požadované údaje, a to nejlépe i s fotografiemi, které žďárským ochranářům pomohou s monitoringem těchto ptáků ve Žďárských vrších, je možné posílat na e-mail jaromir.cejka@nature.cz, telefonovat se dá na číslo 566 653 135.