Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, handicapovaní, sbírka
Rainbow page separator

Podporují péči o handicapované lidi

Středa, 11. Leden 2012

Nové Město na Moravě/ Celkem 6 210 korun se podařilo vybrat skautům z města Svratka v okrese Žďár nad Sázavou. Peníze, které v rámci vánoční sbírky vykoledovali přímo na Štědrý den po půlnoční mši, půjdou na dobročinné účely. Svrateční skauti totiž výtěžek z akce věnují Centru Zdislava v Novém Městě na Moravě. Toto zařízení, které je příspěvkovou organizací města, pečuje o zdravotně handicapované. Podpořit fungování tohoto centra, jež je v provozu od roku 1992, se rozhodl také populární novoměstský horolezec Radek Jaroš. Pokořitel dvanácti osmitisícovek světa pořádá společně s Pavlem Jonákem ve středu 11. ledna 2012 přednášku a promítání, které se bude odehrávat v kulturním domě v Novém Městě na Moravě od osmnácti hodin. Výtěžek z této zajímavé akce pak bude věnován právě Centru Zdislava. Vstupné činí pro dospělého sto korun. Děti a důchodci zaplatí méně – padesát korun.

Centrum Zdislava funguje v Novém Městě na Moravě už dvacet let. Na začátku se na provozu podílela Diecézní charita Brno a město Nové Město na Moravě. Od roku 1995 však zařízení přešlo pouze pod Nové Město na Moravě a stalo se jeho příspěvkovou organizací, kterou je ostatně doposud. V počátcích vzniku centra navštěvovalo zařízení sedm uživatelů, kterým se věnovali čtyři zaměstnanci. V průběhu sedmnácti let se počet klientů využívajících službu zvýšil na sedmadvacet osob se zdravotním postižením, kterým se věnuje dvanáct lidí.

Jedná se o osm pracovníků přímé péče, ředitele, sociálního pracovníka a řidiče. „V Centru Zdislava se také vystřídala řada zaměstnanců, nespočetně mnoho dobrovolníků a praktikantů, stejně tak využilo nabízenou službu i 45 uživatelů,“ informují webové stránky Centra Zdislava. (zp)