Rainbow page separator

Policisté loni odhalili 414 nelegálů, je to nárůst o 68 %

Pondělí, 17. ledna 2022

Vysočina / Vice než čtyři stovky cizinců, kteří neměli na území republiky co pohledávat, loni odhalili vysočinští policisté. Oproti roku 2020 to představuje nárůst o 68 procent. Celkem na Vysočině policisté provedli 11 306 pobytových kontrol a zkontrolovali na 30 tisíc cizinců. Vzhledem k nelegální migraci také sledovali zejména dálnici D1, která je využívána k transportu migrantů, a to jak mezinárodní kamionovou a autobusovou dopravou, tak i osobními a dodávkovými auty. Policisté provedli 37 záchytů, kdy objevili celkem 88 nelegálních migrantů – zejména z Afghánistánu, Maroka, Sýrie, Alžírska a Turecka, obvykle bez cestovních dokladů i povolení k pobytu.
„Již koncem roku 2020 jsme zaznamenali modus operandi přepravy migrantů na podvozcích nákladních vozidel, který v roce 2021 doznal značného progresu. Na území kraje bylo zjištěno 36 cizinců, kteří takto skrytě cestovali přes území republiky. Jednalo se především o státní příslušníky Maroka a Alžírska,“ přiblížil vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.
Odborem cizinecké policie bylo loni zahájeno 129 správních řízení ve věci vyhoštění; nejvíce cizinců bylo z Ukrajiny a Moldavska.
Z dohromady zachycených 414 cizinců, kteří na území republiky pobývali neoprávněně, bylo ve 30 případech zahájeno řízení podle takzvaného Dublinského řízení. „V 65 případech byli cizinci umístěni do zařízení pro zajištěné cizince k realizaci správního vyhoštění z území České republiky,“ doplnila policejní mluvčí Dana Čírtková.