Rainbow page separator

Primář ortopedie sepsal další knihu, tentokrát pro sportovce

Středa, 29. Srpen 2018

Nové Město na Moravě / Na další publikaci se mohou těšit příznivci knih primáře novoměstské ortopedie Jaroslava Pilného. Tentokrát v čele kolektivu autorů připravil „kuchařku“ pro sportovce, trenéry a sportovní lékaře nazvanou Úrazy ve sportu a jak jim předcházet. V ní předkládá čtenářům nejenom výčet těch nejčastějších úrazů a přetížení při sportu, ale třeba i základy anatomie a mechanismy jednotlivých úrazů. „V knize jsou popisy příznaků zranění, ale také instrukce, jak ošetřit sportovce přímo v terénu, aby se minimalizovaly možné následky,“ uvedl autor knihy a primář ortopedie novoměstské nemocnice Jaroslav Pilný.
Důležitou kapitolou je podle Pilného kupříkladu i popis léčby jednotlivých zranění či úrazů, ale také doba jejich rehabilitace. „To je u úrazů zvláště u sportovců hodně důležité. Neuvážený předčasný návrat do plné zátěže někdy napáchá nevratné poškození,“ konstatoval lékař.
Kniha předkládá rovněž základní rehabilitační postupy při poranění jednotlivých kloubů po úraze i po operaci, které mohou sportovci cvičit sami bez nutností docházet na rehabilitaci. Další zajímavou kapitolou je tejpování. „Čtenáře seznámíme se základními technikami statického tejpování. To může pomoci k doléčení vzniklých poškození, ale zároveň se dá využít jako jejich prevence. Názorně ukazujeme konkrétní aplikace kinesiotejpingu jako metodu, která se v současné době v oblasti sportovní traumatologie a fyzioterapie používá,“ popsal Jaroslav Pilný. „Myslím si, že pro knihu je příznačné, že ji mohu vydat při práci na pracovišti, které se této problematice dlouhodobě věnuje a kde je i samotný region sportu zaslíbený,“ dodal Pilný.