Rainbow page separator

Pro participativní rozpočet se letos rozhodli i v Novém Městě

Neděle, 2. února 2020

Nové Město na Moravě / Čtvrt milionu korun pro letošek vyčlenila novoměstská radnice na takzvaný participativní rozpočet, kdy obyvatelé podávají návrhy a poté hlasují o tom, co by se za vyčleněné peníze dalo ve veřejném prostoru vylepšit. Nejdříve budou v průběhu roku v Novém Městě sbírat návrhy, které poté veřejně prodiskutují, a následně zřejmě prostřednictvím ankety vyberou nejúspěšnější projekt. K jeho výběru by mělo dojít na podzim a k realizaci příští rok na jaře.
S participativním rozpočtem letos začali také v Bystřici nad Pernštejnem, kde aktuálně obyvatelé hlasují pro jeden ze dvou navržených projektů, přičemž do participativního rozpočtu vyčlenili částku ve výši 400 tisíc korun.
Obě města se při této aktivitě inspirovala ve Žďáře nad Sázavou, kde lidé v participativním rozpočtu poprvé hlasovali na podzim roku 2016. Každoročně je pro něj vyčleňováno 600 tisíc korun. Největší zájem je již tradičně o obnovu dětských herních plácků a hřišť a úpravu dalších míst, kde žďárští obyvatelé tráví volný čas, případně tudy často procházejí.