Rainbow page separator

Santiniho barokní slavnosti připomenou čtvrt století v UNESCu

Středa, 28. Srpen 2019

Žďár nad Sázavou / Ojedinělé budou letošní Santiniho barokní slavnosti, které se současně spojí s oslavou pětadvacetiletého výročí zapsání poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře na seznam UNESCO, ale také tří století od doby, kdy byla stavba svatostánku zahájena.
V pátek 6. září se na žďárském náměstí Republiky opět uskuteční taneční retrokavárna. „Protože celý večer je věnován oslavě památky UNESCO, ale také 300. výročí zahájení stavby kostela, uvítáme v programu samotné autory kostela. V doprovodu představitelů města a farnosti pozdraví účastníky opat Vejmluva spolu s architektem Santinim. Nad půdorysem poutního kostela převezmou kámen s věnováním občanů města. Po celý večer bude otevřená kavárna a připravena malá výstava Opus Santini,“ popsal za spolupořádající spolek Putování za Santinim Stanislav Růžička.
V sobotu 7. září začnou oslavy odpoledne – zájemce čeká v areálu kostela a žďárského zámku například dvouhodinová komentovaná procházka Po stopách Santiniho, mše, přednášky, koncerty a večer i další aktivity. „Jako pocta významným výročím letošního roku rozsvítí exteriér zelenohorského kostela laserová animace. Za hudebního doprovodu se vedle barevných kontur stavba kostela rozzáří například podpisem architekta Santiniho a řadou dalších imaginací. V poutním kostele aktuálně probíhají opravy, a tak se o to více můžeme přiblížit době před třemi staletími. I tehdy byl kostel obalen lešením a oltáře dosud neměly sochařskou výzdobu,“ dodal Stanislav Růžička.