Žďár nad Sázavou, zdar nad sazavou, aktuality, Brady
Rainbow page separator

Senátorka Zvěřinová usiluje o vyznamenání pro Jiřího Bradyho

Pondělí, 13. Květen 2013

hana-brady-1Žďár nad Sázavou / O státní vyznamenání pro novoměstského rodáka Jiřího Bradyho usiluje žďárská starostka a senátorka za okres Žďár nad Sázavou Dagmar Zvěřinová. „Jiřího Bradyho jsem jako senátorka na státní vyznamenání nominovala společně s novoměstskou radnicí, návrh jsem již podala do Senátu,“ potvrdila Dagmar Zvěřinová.

Jiří Brady, rodák a čestný občan Nového Města na Moravě, by tak mohl obdržet vyznamenání z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana.
Dnes pětaosmdesátiletý Brady, který žije v kanadském Torontu, letos obdržel záslužný řád Spolkové republiky Německo – Spolkový kříž na stuze za zásluhy, za celoživotní úsilí v oblasti ochrany lidských práv a svobod. Byla tím oceněna jeho intenzivní dlouholetá aktivita, se kterou vydával svědectví o holocaustu, a jeho příspěvek k výchově mladých lidí ve smyslu tolerance a snášenlivosti mezi národy.

Jiří Brady jako jediný z celé rodiny přežil koncentrační tábor, tragický osud jeho sestry Hany se stal celosvětově známý po vydání bestselleru Hanin kufřík.