Nové Město na Moravě, nove mesto na morave, aktuality, výuka, školy
Rainbow page separator

Školní výuka později začínat nebude, rozhodli o tom rodiče

Čtvrtek, 2. Únor 2012

Nové Město na Moravě /V minulém roce se na vedení města jako na zřizovatele základních škol obrátili někteří rodiče s prosbou o posunutí začátku školní výuky. Novoměstské základní školy začínají v 7.30 hod nebo v 7.40 hod a přáním bylo, aby děti mohly usedat do lavic až v 8.00 hodin. Rodiče apelovali hlavně příjezdy autobusů, ale i vzorem jiných škol v kraji, kde začínají později. „Nejhorší situace je pro naše děti v zimních měsících, kdy je velmi brzké vstávání dětí velmi nepříjemné,“ říkal jeden z rodičů Pavel Svoboda. Vedení města dostalo několik podkladů ohledně autobusových spojů a studií, kde odborníci nedoporučují dětem brzké vstávání. Potřebujeme zjistit, jaký je převažující názor rodičů a jaké jsou možnosti změn v jízdních řádech, ale pokud o to rodiče stojí, tak změnu rád podpořím,“ hodnotil v loňském roce situaci starosta Michal Šmarda. A byl připraven na  jednání s autobusovým dopravcem, aby se časy upravily podle potřeb dojíždějících školáků už od nového roku.
Rodiče proto obdrželi dotazníky, aby se vyjádřili, jestli s posunutím školní výuky souhlasí, nebo nesouhlasí a případně i proč. Zpět se vrátilo více jak 90 % dotazníků, ze kterých jasně vyplývá, že rodičům stávající situace vyhovuje. Celkem se začátkem vyučování v 8.00 hod souhlasilo 260 rodičů, proti bylo 585 rodičů.

1.ZŠ
rodiči vráceno dotazníků: 488 = 95 %
pro posunutí začátku školní výuky na 8.00 hod: 137 = 28 %
pro zachování stávajícího času začátku školní výuky: 351 = 72 %

2.ZŠ
rodiči vráceno dotazníků: 357 = 90 %
pro posunutí začátku školní výuky na 8.00 hod: 123 = 34,5 %
pro zachování stávajícího času začátku školní výuky: 234 = 65,5 %

celkem za obě ZŠ:
rodiči vráceno dotazníků: 845
pro posunutí začátku školní výuky na 8.00 hod: 260 = 30 %
pro zachování stávajícího času začátku školní výuky: 585 = 70 %

Jako důvod, proč nechtějí začátek školní výuky posunout na osmou hodinu, rodiče uváděli, že  by se zároveň museli posunout časy kroužků a rozvrh hodin v ZUŠ. Řadě rodičů by posunutí času nevyhovovalo kvůli jejich pracovní době, takhle ještě mohou ráno na dítě dohlédnout ještě předtím, než odejdou do práce. Půlhodina by nepomohla ani spoustě dětem, které by stejně musely do družiny po vyučování.
Rodičům dětí novoměstských základních škol tak stávající situace vyhovuje. A změnu si nepřejí ani rodiče dojíždějících žáků, z 200 odevzdaných dotazníků na Základní škole na Vratislavově náměstí se změnou nesouhlasí 173 rodičů. Navrhují však, aby se sjednotil začátek vyučování na všech školách  na 7.40 hod. I to je ale podmíněno úpravou jízdních řádů autobusů.

Připravila: Bc. Veronika Klapačová