Rainbow page separator

Šlakhamr zahájí letošní sezonu pohádkami

Úterý, 26. Duben 2016

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou / Prvním letošním programem pro veřejnost ve Šlakhamru se stane Pohádkový Šlakhamr. Akce Technického muzea v Brně určená pro děti, rodiče i další příznivce pohádek se uskuteční v sobotu 7. května od 10 do 17 hodin.
Na připravených „pohádkových“ stanovištích si děti prověří své znalosti, postřeh, ale i dovednosti a kondici, vítáno je také zapojení rodičů či dalších dospělých. Kromě interaktivních stanovišť láká Šlakhamr již tradičně na ukázky kovářské práce. Po celý den budou kováři předvádět činnost na ručních kovadlinách i na vodou poháněném bucharu.
Tradiční hamernictví se v oblasti udrželo až do 17. století, poté většina hamrů zanikla. Na vodním náhonu šlakhamerského hamru byl následně vybudován mlýn, který fungoval až do druhé světové války. Posledními hospodáři byla mlynářská rodina Brdíčků, proto se objektu říkalo Brdíčkův mlýn. V roce 1976 získalo chátrající Šlakhamr do své správy Technické muzeum v Brně, které tam po dlouhé rekonstrukci otevřelo expozici. Její součástí je také funkční, vodním kolem poháněné hamerské kladivo a jeho příslušenství.