Rainbow page separator

Slavnosti jeřabin budou letos spojeny s kovy i ŽĎASem

Středa, 11. Srpen 2021

Žďár nad Sázavou / Tradiční festival Slavnosti jeřabin i letos láká kultury a zábavymilovné obyvatele Žďáru či turisty. Odstartuje 26. srpna v 17 hodin zahájením výstav ve Staré radnici a o hodinu později koncertem Na půl cesty s Petrou Hapkovou. Ten se uskuteční před kostelem svatého Prokopa.
Poté již vypukne zhruba měsíc trvající kaleidoskop výstav, přednášek, koncertů, zájezdů i zábavných akcí či aktivit určených pro děti; podrobný program je k dispozici na webových stránkách Žďáru. Zaštiťujícím tématem je pro letošní Slavnosti jeřabin kov, což je spojeno i s oslavami 70. výročí založení žďárské strojírenské firmy ŽDAS, jejíž činnost se v průběhu let výrazně odrazila na tváři města i života v něm. Pozornost proto upoutá rovněž výstava přibližně 350 fotografií, jež bude v muzeu k vidění od 29. srpna. Zahrnuje snímky z výstavby podniku i města či zaměstnance ŽĎASu zachycené na pracovišti či při trávení volného času. Nosné téma kovy se objeví také v řadě dalších akcí, jako je kupříkladu výlet Žďárskými vrchy po stopách „vysočinských Vítkovic“ 4. září, což je vzpomínkou na místa v regionu spojená s dávnou slávou hutí i těžbou rud.
V pestrém programu Slavností jeřabin nebude chybět ani již tradiční přehlídka jídla. Letošní Futrování na Farských, které se odehraje 18. září, nabídne mimo doprovodného programu pro malé i velké ochutnávky pokrmů tří desítek kuchyní ze všech koutů světa.