Rainbow page separator

Slovák převážel v nákladovém prostoru 13 lidí, havaroval

Středa, 4. Srpen 2021

Vysočina / Celkem šestnáct osob místo tří vezla dodávka Renault Master se slovenskou registrační značkou, jejíž devětašedesátiletý řidič v pátek 30. července večer havaroval na 134. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. K nehodě došlo v modernizovaném úseku dálnice, kde je omezený provoz, kdy dodávka narazila zprava do svodidel, převrátila se na levý bok a setrvačností „dojela“ napříč mezi krajová mobilní svodidla, které zatarasila. Kolize si vyžádala těžké zranění řidiče, kterého vrtulník přepravil do brněnské nemocnice, a dalších sedm lidí přepravovaných v nákladovém prostoru auta bylo zraněno lehce.
„Policisté prvotním šetřením na místě zjistili, že ve vozidle se mohou kromě řidiče přepravovat na sedadlech pouze dvě další osoby. Ve skutečnosti jich cizinec převážel dalších patnáct, a to osm žen a sedm mužů ve věku od 17 do 56 let. Všichni pasažéři byli státními příslušníky Slovenské republiky,“ popsala vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že při nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 228 tisíc korun.
Počet cestujících v havarované dodávce zasahují zdravotníky i policisty přinejmenším překvapil. „Chování řidiče dodávky, který převážel osoby v nákladovém prostoru, nelze označit jinak než jako hazard se životy. Nákladový prostor není uzpůsoben tomu, aby tam seděli lidé, a to ani v případě, že by v tomto prostoru byla nějaká provizorní nebo upravená místa pro sezení. S takovým počínáním ze strany řidičů se naštěstí setkáváme skutečně pouze výjimečně,“ uvedl vedoucí dálničního oddělení Policie ČR Velký Beranov Jiří Šoukal.