Rainbow page separator

Úbytkem obyvatel Město v posledních letech přišlo o miliony

Sobota, 16. července 2016

Náměstí v Novém Městě na Moravě

Nové Město na Moravě / Jak se vypořádat s úbytkem obyvatel, řeší novoměstská radnice. „Snažíme se proti tomu bojovat zejména vytvářením podmínek pro mladé rodiny. To znamená, aby byl dostatek míst ve školkách, investujeme více peněz do základních škol. Soustředíme se ale také na péči o seniory,“ uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda s tím, že podobné problémy řeší i jinde.
Podle aktuálních údajů v Novém Městě žije 10 120 trvale přihlášených obyvatel – hranice deseti tisíc lidí výrazně ovlivňuje příjmy do městské pokladny v souvislosti s přerozdělováním daní.
Od roku 2009 v Novém Městě ubylo více než šest stovek obyvatel, čímž od té doby město přišlo zhruba o osmadvacet milionů korun, a obyvatel stále ubývá. Nejedná se však o faktický úbytek, protože řada lidí, kteří ve městě žijí, má trvalé bydliště nahlášené jinde. Do celkového počtu obyvatel, od kterého se odvíjí daňová výtěžnost, se však nezapočítávají. Město tak přichází o prostředky na provoz, dopravu, údržbu, případně nové investice.