Rainbow page separator

V hlíně na poli leželo dvanáct granátů z druhé světové války

Neděle, 28. března 2021

Věcov / Granáty z druhé světové války našel při práci na poli muž v katastru Věcova. Podezřelý nález vzápětí ohlásil policistům.
„Policisté z integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina přijali v úterý 23. března krátce po poledni informaci o tom, že v katastrálním území obce Věcov nalezl šestačtyřicetiletý muž při melioračních pracích několik granátů. Z tohoto důvodu operační důstojník na místo vyslal hlídku z obvodního oddělení Nové Město na Moravě, jejíž policisté místo nálezu zajistili a přivolali pyrotechnika,“ popsal David Linhart z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.
Policejní pyrotechnik na místě nálezu konstatoval, že se jedná o celkem dvanáct kusů německých minometných granátů ráže 34, které pocházejí z období druhé světové války. Všechny nalezené granáty pyrotechnik zajistil a převezl je k odborné likvidaci.
Nálezy munice, často stále hrozící explozí, nejsou na Žďársku i po více než tři čtvrtě století po skončení druhé světové války výjimkou. Vedly tudy totiž hlavní ústupové trasy německé armády, která cestou odhazovala všechnu pro ni již nepotřebnou zátěž.

ilustrační foto