Rainbow page separator

V Jimramově si připomenou výročí narození autora Broučků

Úterý, 17. Květen 2016

V Jimramově si připomenou výročí narození autora Broučků

Jimramov / Sto sedmdesáté výročí narození významného rodáka – spisovatele a duchovního Jana Karafiáta (1846 – 1929) si ve dnech 27. až 29. května připomenou v Jimramově. Oslavy začnou v pátek 27. května, kdy od 18 hodin sehrají v sokolovně školáci ze základní školy divadelní představení Broučci podle Karafiátovy knihy.
V sobotu se od deseti hodin ve výstavní síni u svatého Jana uskuteční vernisáž výstavy a vyhodnocení výtvarné soutěže, kde vystoupí i dětský pěvecký sbor. Ve dvě hodiny odpoledne přijde na řadu slavnostní setkání u rodného Karafiátova domu, akci zpěvem doprovodí ekumenický smíšený sbor. O hodinu později začne volná zábava v parku Bludník za doprovodu dechovky, odehraje se tam i taneční či kouzelnické vystoupení a večer přijde na řadu taneční zábava.
Nedělní oslavy zahájí o půl deváté ráno bohoslužba v evangelickém kostele, poté začne přednáška o Janu Karafiátovi a pak koncert pěveckého sboru Vocatus Ecumenicus.
Karafiátovy Broučky proslavilo také unikátní diorama, které vytvořil výtvarník Jiří Trnka původně pro světovou výstavu v New Yorku v roce 1939, kde ale nakonec česká expozice nebyla otevřena. Později dílo, které je k vidění v jimramovské Síni rodáků coby součást trvalé expozice, reprezentovalo republiku na výstavě Expo v Bruselu v roce 1958.