Rainbow page separator

V muzeu začíná nová výstava, je věnovaná jeho historii

Pondělí, 26. Květen 2014

Žďár nad Sázavou / Výstava s názvem Tvrz a čas, která místním lidem i turistům připomene osmdesát let, které uplynuly od založení žďárského muzea, začíná v úterý 27. května.
„Výstava, která potrvá do 31. srpna, seznámí návštěvníky s tím, co se nacházelo v prostorách žďárské tvrze od prvopočátků po současnost. Nebude tak chybět připomínka středověkého sídla rychtáře Hanouška, renesančního obydlí pana Lejského z Rosenbachu, školy, chudobince nebo kanceláře plemenářů,“ informoval žďárský historik Stanislav Mikule.
Žďárský muzejní spolek byl úředně zaregistrován 31. ledna 1935 pod jménem Museum soudního okresu žďárského a zároveň se stal členem Svazu československých muzeí. Za datum jeho založení je ale považován 18. červen 1934, kdy se uskutečnila první schůze přípravného výboru budoucího muzejního spolku. Sbírkové předměty se do budovy tvrze dostaly v roce 1937, ale 9. května 1945 při posledních válečných bojích tvrz vyhořela i se sbírkami. Do tvrze se pak muzeum coby Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou vrátilo v polovině roku 1993.