Rainbow page separator

V nemocnici budou trénovat, jak se zachovat při násilném útoku

Středa, 23. Září 2020

Nové Město na Moravě / Na případný násilný útok se prostřednictvím odborných seminářů naučí správně reagovat další zaměstnanci novoměstské nemocnice. Akci podpoří státní dotační podpora. Loni díky dotaci ve výši tři čtvrtě milionu korun už podobnou sérii bezpečnostních seminářů absolvovala padesátka novoměstských zdravotníků. „Protože loňská akce, která byla zakončena praktickým cvičením, se zdravotníkům velice líbila, rozhodli jsme se letos o dotaci požádat znovu. Díky vyšší dotaci se seminářů zúčastní pětkrát více zaměstnanců. Kromě lékařů a nelékařů z anesteziologicko-resuscitačního oddělení, pod které spadá urgentní příjem a následná intenzivní péče, to budou zdravotníci z chirurgie a dětského oddělení,“ upřesnila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
„Účastníci kurzu si osvojí, co v prvních okamžicích rizikové situace dělat. Přiblížíme jim problematiku postupu ‚uteč – schovej se – bojuj‘. Seznámí se s krizovou komunikací, naučí se i jak postupovat v případě evakuace. Seminář bude průběžně prokládaný modelovými situacemi, které se reálně staly,“ přiblížil jednatel společnosti SEC Agency Miloslav Švéda.
Své reakce si část zdravotníků bude moci vyzkoušet při praktickém cvičení, které bude probíhat v součinnosti s Policií České republiky. „Cvičení je koncipováno tak, aby navazovalo na semináře. Účastníci budou moci zažít a zhodnotit získané zkušenosti v reálném prostředí při modelových situacích. Je dobré zjistit, jak v reálné situaci člověk zareaguje, jak v uzavřeném prostředí zní výstřel ze zbraně, jak je cítit střelný prach. Navržené scénáře jsou vždy předem odsouhlasené zadavatelem a také Policií ČR,“ doplnil Švéda. Díky dotaci bude moci nemocnice pro své zaměstnance pořídit rovněž bezpečnostní pomůcky, jako jsou například taktické svítilny a pera, osobní alarmy či pepřové spreje.