Rainbow page separator

V Sázavě od příštího roku zvýší stočné kvůli provozní ztrátě

Pátek, 6. Prosinec 2019

Sázava / Z 16 na 21 korun za kubík vody stoupne v příštím roce cena stočného pro obyvatele Sázavy. Důvodem je zvyšující se provozní ztráta kanalizace a čistírny odpadních vod, přičemž jejich provoz vychází na 508 tisíc a příjmy ze stočného jsou 310 tisíc korun. „Abychom tuto ztrátu zmenšili alespoň na polovinu, bude muset být stočné místo současných šestnácti korun jednadvacet. A to nepočítám, že obec má povinnost vytvářet rezervní fond, do kterého v tomto roce zastupitelstvo dalo 200 tisíc korun. Když bychom tuto částku započítali, tak je ztráta už 400 tisíc,“ přiblížil starosta Sázavy František Ledvinka.
V Sázavě loni proběhla generální oprava aktivační nádrže čistírny odpadních vod, letos následovaly opravy čerpacích stanic i kanalizace a byla také pořízena tři nová čerpadla za více než 117 tisíc korun.
Vedení obce v této souvislosti opět apeluje na obyvatele s tím, že do splaškové kanalizace nepatří hadry, vlhčené ubrousky, dámské hygienické potřeby a podobně, protože tyto materiály ucpávají a poškozují čerpadla a snižují jejich životnost. Čištění čerpacích stanic a vyčerpávání usazenin navíc prodražuje provoz celého systému.