Rainbow page separator

Ve Žďáře chtějí více strážníků, rozhodnou o tom zastupitelé

Středa, 28. Říjen 2020

Městská policie Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou / Dvacet městských policistů namísto stávajících osmnácti by mohlo v příštím roce zajišťovat bezpečnost ve žďárských ulicích. Záleží na tom, zda tento záměr v prosinci odhlasují zastupitelé. Nedostačujícím počtem strážníků se vedení města zabývalo již několikrát, obecné doporučení bezpečnostních expertů zní, že na každých tisíc obyvatel by měl připadnout jeden strážník.
Navýšení počtu městských policistů o dva by představovalo náklady ve výši 1,2 milionu korun, což by nezahrnulo pouze mzdy, ale také povinné školení či vybavení. Posílení personální základny by současně mělo městské policisty přivést více do ulic. V terénu by pak měla být jedna motorizovaná hlídka pro okamžité zásahy a řešení oznámení občanů a druhá zaměřená na pěší obchůzkovou činnost.
Městská policie stojí žďárskou radnici dvacet milionů korun ročně. V této částce jsou zahrnuty jak náklady na provoz včetně městského kamerového systému, tak i na mzdy aktuálně sedmatřicet zaměstnanců. Kromě strážníků jde také o asistenty prevence kriminality, domovníka-preventistu, bezpečnostní asistenty na přechodech, úklidové a administrativní pracovníky či obsluhu kamerového systému.