Vysočina, vysocina, aktuality, tání, hasiči, řeky
Rainbow page separator

Vodní toky “potrápily” hasiče na Vysočině

Neděle, 26. Únor 2012

Vysočina /Od pátečního rána do nedělní čtrnácté hodiny odpolední zasahovali hasiči na Vysočině u 45 událostí v souvislosti s táním sněhu a ledu. Nejrušnější byla přitom pro hasiče sobota, kdy byli požádáni o pomoc hned v pětadvaceti případech. Hasiči na řadě míst Vysočiny prováděli uvolnění vodních toků od ledových ker. V některých případech na místě nestačila pouze fyzická síla hasičů a muselo  dojít k použití těžké techniky, především bagrů. Takto byl uvolňován od ledových ker například Kejtovský potok v Pacově. Zvýšená hladina vodních toků byla na Vysočině zaznamenána hned na několika místech. Z tohoto důvodu jednotky požární ochrany monitorovaly stav vodních toků.

V některých případech došlo vlivem ledových bariér k vylití vodního toku na louky a pozemky. Naštěstí se ve většině případů jednalo o nezastavěné pozemky. Před velkou vodou museli za pomoci pytlů s pískem chránit dobrovolní hasiči ze Strážku objekt penzionu v Mitrově na Žďársku.  Hasiči také v několika případech odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a prováděli čistění ucpané kanalizace.

Neděle je již o poznání klidnější a hasiči zasahovali pouze ve dvou případech. Jednotka sboru dobrovolných hasičů z Přibyslavi provedla ráno kontrolu stavu řeky Sázavy v Ronově nad Sázavou. Ledové kry hasiči postupně odstranili. I řeka Jihlava v Jihlavě byla v dopoledních hodinách pod dohledem hasičů. Zprávu o “ucpávce” z ledových ker pod mostem na ulici Humpolecká přijali hasiči v 09:39 hod. Zasahujícím hasičům se podařilo za použití trhacích háků ledové kry postupně rozbít a průtok řeky uvolnit.

Zásahy:

Pátek 24. února 2012  – 18 událostí

Sobota 25. února 2012  25 událostí

Neděle 26. února 2012 – 2 události (stav ke 14:00 hod)

Připravila, foto: kpt. Ing. Petra Musilová, DiS., tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina